Sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski o konstytucyjnych kompetencjach prezydenta
- Uprawnienia prezydenta są ogromne, z których nie zawsze sobie zdajemy sprawę. Głowa państwa nie zawsze z nich korzysta. Prezydent nie tylko jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, reprezentantem państwa w stosunkach zewnętrznych, gwarantem nienaruszalności i suwerenności państwa, ale ma wprost z konstytucji uprawnienie do czuwania nad przestrzeganiem konstytucji przez wszystkie inne organy – tak o kompetencjach prezydenta mówił w Polskim Radiu 24 były senator i sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski.
2017-12-19, 20:33
Posłuchaj
Jak podkreślał Piotr Andrzejewski trudno jest pominąć zdanie prezydenta w funkcjonowaniu władzy ustawodawczej. - Jeśli chodzi o ustawy, to prezydent ma prawo weta, które jest bardzo trudne do przełamania. Może przesyłać całą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego lub jej część. Prezydent jest korektorem i nadzorcą przestrzegania konstytucji. Prezydent może powołać też powołać członka rządu przed Trybunał Stanu, może przerwać kadencję Sejmu, może wnioskować o określoną politykę rządu, powołuje na urzędy – mówił sędzia.
Według gościa Polskiego Radia 24 w naszej konstytucji uśpione są ogromne prerogatywy prezydenta. – Prezydent może wydawać rozporządzania i zarządzenia, czyli uprawnienia legislacyjne, tam gdzie tak kieruje ustawa. Prezydent jest obok Rady Ministrów naczelnym organem władzy wykonawczej. Konstytucja jest ramowa i odsyła kształtowanie władzy sądowniczej do zwierzchnictwa w Sejmie – powiedział Andrzejewski.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jerzy Orzeł.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/PAP
________________________
Wszystkie audycje Północ-Południe
Data emisji: 19.12.2017
Godzina emisji: 20:06
Polecane
REKLAMA