Trwają prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym
Senat zajmuje się zmianami w Kodeksie wyborczym. W środę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński spotkał się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, któremu przedstawił wątpliwości Komisji odnośnie uchwalonych przez Sejm zmian w prawie wyborczym. W Polskim Radiu 24 o zmianach mówili radca prawny Tomasz Zakrzewski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i dr Agnieszka Dudzińska z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
2017-12-21, 11:18
Posłuchaj
„Podzielam część obaw szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego dot. zmian w ordynacji. Chciałbym, żeby Senat przywrócił w noweli Kodeksu wyborczego możliwość głosowania korespondencyjnego” – mówił prezydent Andrzej Duda.
Jak zaznaczyła dr Agnieszka Dudzińska, przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński podnosił podczas spotkania dwa tematy. - Pierwszy dotyczył funkcjonowania technicznego, a drugi – dużo bardziej niebezpieczny - możliwości dokonywania różnego rodzaju poprawek na karcie do głosowania – wyjaśniła.
Dodała, że nie wiadomo dlaczego nowelizacja „jest przeprowadzana w tak pospiesznym trybie”. - To projekt PiS, a nie projekt poselski. Obrana ścieżka poselska umożliwia jednak procedowanie go bez przeprowadzenia szczegółowej analizy skutków – tłumaczyła. Zaznaczyła również, że „zgłaszanie tak nieprzygotowanego projektu stwarza wrażenie pośpiechu doprowadzonego do granic absurdu”.
Na tę kwestię zwrócił także uwagę Tomasz Zakrzewski. - Dynamizm procesu legislacyjnego w stosunku do prawa wyborczego jest złym rozwiązaniem. Ta dziedzina prawa powinna cechować się stabilnością, a jeżeli wprowadzane są zmiany, powinny być one szeroko konsultowane. Ponadto, merytoryczne argumenty giną czasem w hałasie dyskusji politycznej – zauważył gość.
REKLAMA
Jak dodał, dobrze się stało, że koalicja zrezygnowała z najbardziej kontrowersyjnych propozycji. - Zmiany, które są wprowadzane wywołują polityczną burzę, lecz są to zmiany postulowane od wielu lat. Przykładową zmianą jest ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów – stwierdził gość.
Obrady Senatu
Senatorowie wznowili rano prace nad projektem zmian w Kodeksie Wyborczym. Nowelizacja przepisów wprowadza między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Sprawozdawca komisji Aleksander Szwed z Prawa i Sprawiedliwości wyliczał najważniejsze zmiany, które zapisano w regulacji - Zniesienie wyborów dwudniowych zniesie ryzyko nieprawidłowości i fałszerstw. Ważnym czynnikiem będzie też powołanie dwóch komisji wyborczych. W skład tej drugiej wejdą nieobciążeni i wypoczęci członkowie, którzy przystąpią do procedury liczenia głosów. Ważny jest też zapis mówiący o koniecznej obecności w lokalu minimum dwóch trzecich składu komisji. Nowym rozwiązaniem będzie też transmisja z lokalu wyborczego w dniu głosowania - mówił senator PiS.
Senator PO Jan Filip Libicki, odnosząc się do utrzymania głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych, mówił, że to nie one są zagrożeniem dla procesu wyborczego: "Jeśli ktoś stwarza zagrożenie dla ordynacji to raczej ci, którzy proponują zmiany wyborcze. O tym mówił też przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, pan Hermeliński. Nie wiem czy jest to robione świadomie, ale jeśli w mniemaniu większości jest dziś tyle nieprawidłowości i nadużyć to może w ogóle zrezygnować z procedury wyborczej" - dodał.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/ pr
__________________
Data emisji: 21.12.17
REKLAMA
Godzina emisji: 10:15, 13:15
REKLAMA