NIK: wydawanie unijnych pieniędzy trudno uznać za zadowalające

NIK ocenił, że wydatkowanie przez Polskę unijnych środków z polityki spójności jest niezadowalające, mimo znacznej poprawy w naborach wniosków i w zawieraniu umów z beneficjentami.

2017-12-21, 11:35

NIK: wydawanie unijnych pieniędzy trudno uznać za zadowalające
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: PIXABAY

Jak wynika z raportu NIK tylko w przypadku Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko osiągnięto poziom wydatków, który był określony w planie działań rządu na koniec 2016 r. Zdaniem Izby postęp w wydatkowaniu funduszy UE trudno uznać za w pełni zadowalający.

Inni wydają lepiej

Polska spośród 28 państw Unii Europejskiej zajmowała w połowie 2017 roku 9. miejsce pod względem wydatkowania środków unijnych i 20. miejsce pod względem kontraktowania projektów.

Instytucje zarządzające wskazywały, że przyczynami niskiego poziomu realizacji wydatków były m.in.: opóźnienia na szczeblu krajowym w zatwierdzaniu aktów prawnych i dokumentów strategicznych, od czego zależała możliwość ogłaszania naborów, ograniczona liczba zgłoszonych projektów dobrej jakości i realizacja projektów inwestycyjnych o długim horyzoncie czasowym.

Niewielkie ryzyko utraty pieniędzy

Według NIK jednak ryzyko utraty środków UE jest obecnie niewielkie. Kontrolą objęto okres od 1 stycznia 2014 r. do 31 sierpnia 2017 r. Polska w ramach polityki spójności ma do wydania ok. 80 mld euro i jest największym beneficjentem unijnych funduszy.

REKLAMA

PAP, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej