Auto elektryczne? Polacy kupią, jeśli potanieją
40 proc. polskich kierowców rozważyłoby zakup samochodu elektrycznego, gdyby był on tańszy, a 64 proc. chciałoby za niego zapłacić maksymalnie 70 tys. zł.
2017-12-22, 10:26
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL przeanalizowało najnowszy raport PwC „Czym i jak chcą jeździć Polacy?
Plusy i minusy
Badani, dla których auto spalinowe obecnie wydaje się bardziej atrakcyjną opcją, rozważyliby zmianę zdania na korzyść auta elektrycznego pod warunkiem zwiększenia pojemność jego akumulatora, niższej ceny zakupu oraz niższych kosztów użytkowania. Za plus auta elektrycznego Polacy uważają mniejszą emisję zanieczyszczeń (88 proc.) i niższy koszt paliwa (57 proc.).
W opinii polskich kierowców rozwiązania integrujące smartfon oraz samochód będą wpływać na bezpieczeństwo samochodu.
Współdzielenie mało popularne
Umiarkowanym zainteresowaniem cieszy się coraz popularniejsze na Zachodzie tzw. współdzielenie podróży samochodem, czyli tzw. ride sharing. 44 proc. badanych deklaruje, że nie korzysta z takiego rozwiązania i nie planuje tego.
REKLAMA
Na pytanie czy ankietowani byliby skłonni zrezygnować z kupna własnego pojazdu na rzecz alternatywnych rozwiązań, 54 proc. respondentów stwierdziło, że nie odeszłoby od posiadania własnego samochodu.
Wyzwania przed motobranżą
Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych ocenia, że największe wyzwania stojące przed sektorem motoryzacyjnym to "nowe rozwiązania związane z pojazdami elektrycznymi i autonomicznymi, jak również dynamiczny rozwój rozwiązań IT dla branży motoryzacyjnej oraz współdzielenie pojazdów i podróży".
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Akkal, NRG
REKLAMA