Jak zatrzymać młodych Polaków w kraju?
Jak poprawić fatalną sytuację demograficzną Polski? Ważne jest skupienie się na zatrzymaniu w kraju młodych ludzi tak, by mieli tu dobre warunki pracy i życia.
2017-12-26, 17:53
Posłuchaj
W 2050 roku w większości krajów europejskich na 100 osób pracujących przypadać będzie 50 seniorów - wynika z danych Eurostatu. Starzenie się społeczeństwa to problem wszystkich krajów Europy - także Polski.
Zdaniem profesor Ewy Leś z Uniwersytetu Warszawskiego sytuacja demograficzna wymaga pilnych działań nie tylko rządu, ale także samorządów i pracodawców. Ważne jest skupienie się na zatrzymaniu w kraju młodych ludzi tak, by mieli tu dobre warunki pracy i życia.
"500" Plus dla poprawy demografii
Sytuacja demograficzna w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej jest trudna i wymaga szybkich działań. To był pierwszy powód wprowadzenia programu "Rodzina 500 Plus" - mówi minister Elżbieta Rafalska - kierująca resortem rodziny i pracy.
Nowe żłobki
Minister zaznaczyła, że rząd podejmuje także inne działania na rzecz poprawy demografii jak rozbudowa żłobków - nakłady na program "Maluch Plus" wyniosą w przyszłym roku 450 milionów złotych czyli trzykrotnie więcej niż do tej pory- rozbudowa przedszkoli, podwyższanie płacy minimalnej czy wprowadzenie stawki godzinowej.
REKLAMA
Ważne jest również zakładanie przyzakładowych żłobków i przedszkoli, a na razie niewiele jest takich inicjatyw ze strony pracodawców. Profesor Ewa Leś podkreśla, że liczy na to, iż nowelizacja ustawy o opiece nad dzieckiem do lat trzech, która wejdzie w życie od 1 stycznia poprawi sytuację.
Poprawa na rynku pracy
Lepszym warunkom życia rodzin w Polsce sprzyja też poprawa sytuacji na rynku pracy. Rozbudowywana jest także Karta Dużej Rodziny czyli system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z trójką i więcej dzieci.
Posiadacze Karty mają możliwość tańszego korzystania z ośrodków rekreacyjnych, instytucji kultury czy księgarni a także z różnego rodzaju ulg na przykład przy zakupie zabawek, ubrań czy artykułów spożywczych.
abo
REKLAMA
REKLAMA