Kontrowersje wokół podatku od nieruchomości
Podatek od powierzchni handlowych i biurowych zacznie obowiązywać 1 stycznia. Będą nim objęte biurowce, galerie handlowe i hipermarkety, których wartość przekracza 10 mln złotych.
2017-12-29, 19:45
Posłuchaj
Nie będzie jednak dotyczył innych typów nieruchomości, jak hotele czy magazyny - zwraca uwagę Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.
- Podatek nakłada się na nieruchomości handlowo-usługowe i biurowe, w wyłączeniem sytuacji, w której budynek biurowy jest bezpośrednio użytkowany przez właściciela. W przypadku pozostałych budynków takiego wyłączenia nie ma. Tego podatku ustawodawca nie nakłada również na właścicieli innych rodzajów nieruchomości, jakich jak nieruchomości logistyczne, magazynowe czy hotelowe. Zatem podatek jest nałożony bardzo wybiórczo – podkreśla rozmówca.
Co jeśli nie ma zysków?
Nowy podatek ma – według ministerstwa finansów - skłonić do płacenia tych, którzy do tej pory unikali płacenia podatku dochodowego. Natomiast ci, którzy płacą, będą mogli sobie odliczyć nową daninę od CIT.
Są jednak przypadki, gdy działalność handlowa czy biurowa nie przynosi zysków.
- Przypomnijmy, że nieruchomości komercyjne zarówno handlowe, jak i biurowe w zdecydowanej większości bazują na najmie. Jeden obiekt, który ma poziom najmu 100 proc. i wszyscy najemcy dobrze funkcjonują i jednocześnie płacą czynsz i on na tym zarabia ma z czego zapłacić podatek. Wyobraźmy sobie również inny obiekt, który nie funkcjonuje już tak dobrze, połowa obiektu jest wynajęta i nie ma już takich przychodów z czynszu, a jednocześnie będzie musiał płacić ten sam podatek - odpowiada Radosław Knap.
Stawka podatku wyniesie 0,035 proc. wartości budynku miesięcznie.
Karolina Mózgowiec, abo
REKLAMA
REKLAMA