Wschód, energetyka i handel - priorytetami Polski
Partnerstwo Wschodnie, a w zakresie gospodarczym: bezpieczeństwo energetyczne, handel i konkurencyjność - znajdą się, według wicepremiera Waldemara Pawlaka, wśród priorytetów polskiej prezydencji w UE, która przypada w drugiej połowie 2011 r.
2010-05-10, 15:28
Pawlak wziął udział w konferencji pt. "Polska prezydencja w Unii Europejskiej", zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski.
"Najważniejsze jest przygotowanie prezydencji w taki sposób, aby Polska aktywnie i twórczo uczestniczyła w pracach europejskich" - mówił wicepremier i minister gospodarki.
Pawlak podkreślił, że wśród spraw, na których Polska skupi się podczas przewodniczenia Unii od lipca 2011 roku, będzie rozwój Partnerstwa Wschodniego. Jak mówił, skupienie się na rozwoju i promowaniu Partnerstwa jest konsekwencją roli jaką Polska odgrywa w regionie. "Polska pokazała, że może być reprezentantem tej części Europy" - zaznaczył.
W programie Partnerstwa, który Polska zainicjowała razem ze Szwecją, uczestniczą: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Białoruś. Głównym jego celem jest zacieśnienie współpracy tych państw z Unią.
REKLAMA
Energetyka, handel, konkurencyjność
Natomiast w wymiarze gospodarczym - mówił Pawlak - istotne dla Polski w czasie sprawowania unijnej prezydencji będą: europejskie bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność oraz handel.
Według Pawlaka, Unia jest "bardzo dobrze zdywersyfikowana" i nie ma we wspólnocie żadnego dominującego dostawcy energii. "Problemem, w moim przekonaniu, jest strukturalna słabość rozwiązań technicznych, szczególnie jeśli chodzi o infrastrukturę gazową, czy związaną z dostawami ropy" - ocenił minister.
W dziedzinie handlu istotne - jego zdaniem - będzie stworzenie takich mechanizmów, aby towar dopuszczony do handlu na rynku europejskim, mógł być równocześnie przedmiotem handlu z partnerami zewnętrznymi, z którymi Unia podpisuje umowy o partnerstwie.
Natomiast w kwestii konkurencyjności kluczowe znaczenie dla Europy będzie miała innowacyjność - mówił Pawlak.
REKLAMA
Walka o wizerunek
Małgorzata Zaleska, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, podkreśliła, że polskie przewodnictwo będzie miało wpływ na wizerunek naszego kraju we wspólnocie i realizację strategicznych interesów.
Zwróciła uwagę, że prawdopodobnie w okresie polskiej prezydencji rozpocznie funkcjonowanie nowy unijny organ jakim będzie Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego. Do zadań tej instytucji będzie należało m.in. ostrzeganie przed sytuacjami kryzysowymi.
Wśród ważnych zadań, z którymi będzie musiała się zmierzyć Polska podczas prezydencji, są również m.in. kwestie perspektywy finansowej 2014-2020 oraz negocjacje w sprawie kolejnego budżetu - mówił wiceminister finansów Jacek Dominik.
sż,PAP
REKLAMA
REKLAMA