Zalane tory w Katowicach: kłopoty kolei na Śląsku

Zdezorganizowany jest ruch kolejowy na Śląsku. Od niedzieli zalane są tory między dwiema dzielnicami Katowic: Ligotą i Brynowem; to część głównego szlaku kolejowego z Katowic w kierunku Bielska-Białej i południowej granicy państwa.

2010-05-17, 10:12

Zalane tory w Katowicach: kłopoty kolei na Śląsku

Pociągi, także ekspresowe i międzynarodowe, korzystają z objazdu, który jednak w poniedziałek rano został czasowo zablokowany przez leżące na torach drzewo. Wszystkie pociągi na tej trasie są opóźnione, jak podaje PKP, około 60-80 minut.

Jak powiedział dyspozytor Zakładu Linii Kolejowych w Katowicach, ruch pociągów jadących z Katowic na Słowację został czasowo wstrzymany; pociągi do Czech jeżdżą, ale mają opóźnienia.

Inne utrudnienia na kolei

Problemy i związane z nimi opóźnienia pociągów są także na trasie z Katowic w kierunku Gliwic,Opola i Wrocławia. W niedzielę wieczorem pociąg pasażerski zderzył się tam z drezyną; kilka osób zostało poturbowanych. Ruch na tym odcinku odbywa się po jednym torze, są opóźnienia.

Powalone na tory drzewo utrudnia także ruch pociągów na jednym z torów w Wodzisławiu Śląskim.

W Bielsku-Białej podtopiony jest most kolejowy, nie kursują pociągi w Wiśle, między stacjami Głębce i Uzdrowisko.

Ponad tysiąc interwencji

Ok. 1200 razy interweniowali minionej doby śląscy strażacy, usuwając skutki nieprzerwanych, intensywnych opadów deszczu w regionie.

REKLAMA

Jak powiedział w poniedziałek rano rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, w akcji uczestniczy ponad 4 tys. strażaków, którzy uszczelniają i umacniają wały przeciwpowodziowe, wypompowują wodę z zalanych budynków i obszarów, udrażniają przepusty i usuwają z dróg czy torów powalone drzewa.

Ewakuacja w Przyszowicach

Nad ranem rozpoczęła się ewakuacja części mieszkańców wsi Przyszowice koło Gliwic - musieli opuścić swoje domy, bo wylała rzeka Kłodnica. Sytuacja w tej miejscowości była trudna już w niedzielę po południu, mieszkańcy woleli jednak pozostać w swoich domach - z pomocą strażaków przenieśli jedynie zwierzęta i zabezpieczyli budynki. Wieczorem wiele osób zdecydowało się jednak spędzić noc u rodziny lub znajomych; pozostałym noclegi miała zapewnić gmina. Rano ewakuacja jest kontynuowana.

"W Przyszowicach uszkodzony został wał przeciwpowodziowy. Do jego uszczelniania skierowano dodatkową kompanię strażacką. Konieczność ewakuacji dotyczy na razie 15 gospodarstw rolnych, ok. 70 mieszkańców" - powiedział Wojtasik.

Zagrożona podtopieniem jest również jedna z dzielnic Zabrza - Makoszowy.

Z informacji służb kryzysowych wynika, że z powodu podtopień nieprzejezdne są niektóre drogi, głównie w południowej części województwa - na Podbeskidziu. Problemy są m.in. w Skoczowie i Bielsku-Białej.

Alarm powodziowy

Lokalne władze ogłosiły dotąd alarm powodziowy na terenie Gliwic, Tychów i Bielska Białej, powiatów bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego i wodzisławskiego, a także gminy Zebrzydowice.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie: Bytomia, Jastrzębia Zdroju, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Rybnika, Zabrze i Żor, powiatów będzińskiego, gliwickiego, raciborskiego, tarnogórskiego, żywieckiego, a także gminy Rudziniec. Alarmowy stan wód został przekroczony na ok. 25 z blisko 40 głównych punktów pomiarowych na rzekach regionu.

ag, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej