Frank tańszy niż przed „czarnym czwartkiem”. Czy ustawa o kredytach walutowych jest jeszcze potrzebna?

Pomimo spadku kursu franka szwajcarskiego wciąż potrzebne są rozwiązania ustawowe dotyczące kredytów walutowych, podkreśla w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej.

2018-01-05, 17:39

Frank tańszy niż przed „czarnym czwartkiem”. Czy ustawa o kredytach walutowych jest jeszcze potrzebna?
Zdj. ilustracyjne. Foto: Avigator Thailand/Shutterstock.com

Posłuchaj

Wciąż potrzebne są rozwiązania ustawowe dotyczące kredytów walutowych, mówił w radiowej Jedynce prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

 Według prof. Zbigniewa Krysiaka posłowie powinni przyśpieszyć prace nad prezydenckim projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji.

Po przewalutowaniu rata wyższa nawet o 700 zł

Według szacunków analityków, przy obecnym kursie franka, konwersja zobowiązania na złote to wyższe raty i duża kwota do spłaty. Z wyliczeń Expandera wynika, że w większości przypadków przewalutowanie spowoduje  wzrost raty nawet o 700 zł. Aby utrzymać wysokość miesięcznej raty, przy tym samym okresie spłaty, banki musiałby umorzyć ok. 20 procent długu.

- Te 20 czy 25 proc. od samego początku było estymowaną wartością, która dawała możliwość rozwiązywania problemu. Dlatego szkoda, że ta ustawa prezydencka od paru miesięcy zalega w Sejmie, w tej chwili w Komisji Finansów. Dotyczy ona funduszu restrukturyzacji, na który miały składać się banki i który miał mieć dość istotną wartość. Niejako te składki spowodowałyby pewne rozłożenie tych ciężarów na poszczególne banki, w związku z tym nie byłoby to takie krytyczne dla pojedynczego banku. To było też takim buforem, który zabezpieczał w pewnym sensie cały sektor bankowy przed jakimś łańcuchem problemów poszczególnych banków. Dlatego apelowałbym o kontynuację, zrealizowania tego rozwiązania ustawowego – podkreślał ekspert.


. .

Tak niski kurs franka nie utrzyma się za długo?

Jak dodaje prof. Zbigniew Krysiak, zawsze lepiej działać, kiedy jest sprzyjająca sytuacja, a nie wtedy, gdy jest "sztorm". Nie warto także zwlekać z działaniami w nadziei, że frank jeszcze bardziej się osłabi.

REKLAMA

- Jak obserwujemy kurs franka szwajcarskiego przez ostatnie 15 lat, to on rośnie. Oczywiście dochodzi do tych zmian, czyli poniżej i powyżej trendu, tak jak to wyglądało w przeszłości, ale średnio o 2 do 3 proc. następuje wzrost kursu franka i nie należy się spodziewać, żeby to mogło być inaczej. Natomiast dzisiaj mamy specyficzną sytuację, bo rozwój gospodarczy Polski powoduje umocnienie się złotego, a zatem napływ inwestorów, co jeszcze bardziej wzmaga wzmocnienie kursu. Taka sytuacja nie będzie trwać długo – przewiduje rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Obecnie frank wyceniany jest na 3 zł 53 gr. 

Prace nad projektem ustawy frankowej mają zostać wznowione w drugiej połowie stycznia.

Błażej Prośniewski, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej