Na ulicach coraz mniej wraków samochodów. To za sprawą programu NFOŚiGW

Program usuwania wraków i porzuconych pojazdów trwa od 2007 roku i jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Efekty są widoczne, coraz mniej mamy takich samochodów, które stoją w najróżniejszych miejscach i nie wiadomo, kto jest ich właścicielem - mówi Roman Wójcik, wiceprezes Funduszu.

2018-01-08, 12:45

Na ulicach coraz mniej wraków samochodów. To za sprawą programu NFOŚiGW
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Z Romanem Wójcikiem rozmawia Aleksandra Tycner
+
Dodaj do playlisty
Rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej wskazuje, że w tym roku wnioski od gmin i powiatów w sprawie usuwania wraków będą przyjmowane do końca lipca. W przypadku pierwszych 10 usuniętych pojazdów będzie przysługowało dofinansowanie na poziomie 1000 złotych za każdy, a w przypadku kolejnych - na poziomie 500 złotych. Roman Wójcik dodaje, że w ciągu 11 lat usunięto ponad 23 tysiące takich wraków, najwięcej - w latach 2013-2014 roku.
Wraki trafiają później do stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Jak podkreśla Roman Wójcik, dofinansowanie obejmuje zatem nie tylko koszty transportu takich samochodów czy dochodzenia, kto jest ich właścicielem, ale też opłaty za "utylizację" aut.
Wraki nie tylko brzydkie, ale też szkodliwe
Rozmówca NRG zwraca uwagę, że usuwanie z ulic starych pojazdów jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale też ze względu na ochronę środowiska.
- W takim pojeździe znajdują się oleje, resztki paliwa czy płyny hamulcowe, które przedostają się bezpośrednio do podłoża, wód i zanieczyszczają środowisko. Oddanie tych pojazdów do stacji demontażu pojazdów sprawia, że te auta w pierwszej kolejności są oczyszczane z tych płynów, a następnie są rozbierane, by w ramach recyklingu wykorzystać różne elementy do ponownego użytku - mówi wiceprezes NFOŚiGW.
Miliony złotych na usuwanie starych aut z ulic

Dotąd na demontaż samochodów Fundusz wydał 76 mln zł. W tym roku przeznaczy jeszcze około 2 do 3 mln zł. Nabór wniosków o dofinansowanie zbierania i demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji rozpoczął się 2 stycznia i potrwa do końca lipca. W tym roku po raz ostatni.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej