Kuchnia molekularna, czyli jajecznica w postaci lodów

Chociaż ma już 30 lat, w Polsce znana jest znacznie krócej i trudno powiedzieć, żeby była bardzo popularna. Ale bez wątpienia jest ciekawa - mowa o kuchni molekularnej.

2018-01-13, 16:36

Kuchnia molekularna, czyli jajecznica w postaci lodów
Są różne, naukowe metody gotowania, na przykład w 2010 r powstała kuchnia „nutka po nutce”, w które kucharz przygotowuje potrawę nie z tkanek zwierzęcych czy roślinnych, ale z prostych związków chemicznych.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O różnorodności kuchni molekularnej, mówi w Agro Faktach radiowej Jedynki Artur Głuchowski, z Katedry Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

W skrócie takiej, w której potrawy przygotowuje się przy użyciu nowych narzędzi, metod i składników.

─ Przy czym "nowe" nie oznacza, że właśnie je wymyślono, tylko że zostały zapożyczone z przemysłu spożywczego lub naukowych laboratoriów  - wyjaśnia Artur Głuchowski, z Katedry Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Kuchnia „nutka po nutce” z prostych związków chemicznych

Jak dodaje, są, różne, naukowe metody gotowania, na przykład w 2010 r  powstała kuchnia „nutka po nutce”, w które kucharz przygotowuje potrawę nie z tkanek zwierzęcych czy roślinnych, ale z prostych związków chemicznych – glukozy, fruktozy, wody, etanolu i związków aromatycznych.

─ Z tych prostych związków komponujemy danie, mówi gość radiowej Jedynki.

─ Potrawy tej kuchni mają zaskakujący kształt i konsystencje, ale mogą być prozdrowotne - mówi Artur Głuchowski.

Zupa pomidorowa w postaci makaronu, jajecznica w postaci lodów

─Kuchnia molekularna jest swoistą odpowiedzią gastronomii na znudzenie konsumentów - potwierdza Głuchowski.
Jest też, dodaje, swoistą formą promowania nauki, bo ta technika kulinarna opiera się na nauce, na przemianach fizycznych i chemicznych.

─ A przy okazji, żywność może przybierać różne formy, możemy np. przygotować zupę pomidorową w formie makaronu, zupę w formie piany, można łączyć dwa rodzaje mięsa za pomocą specjalnego enzymu albo podać jajecznicę w postaci lodów, wymienia ekspert.

W Polsce są restauracje serwujące dania kuchni molekularnej. Można je też  - na przykład z użyciem ciekłego azotu - przygotować samemu, w domu.

REKLAMA

O kuchni molekularnej będzie też najbliższa prelekcja Wszechnicy Żywieniowej SGGW - w najbliższą środę, 17 stycznia o 17.15 Wykład można śledzić na żywo online.

Aleksandra Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej