Boże Narodzenie. Tradycja jako element kultury
Obchody świąt Bożego Narodzenia różnią się w poszczególnych regionach Polski. Jakie są najciekawsze tradycje i jakie jest przełożenie tych zwyczajów na sens teologiczny? O symbolach i ich znaczeniu mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja: Patryk Pawelczyk z Muzeum Etnograficznego w Warszawie i ks. prof. Zenon Hanas - zajmujący się tematyką interkultury.
2017-12-27, 06:01
Posłuchaj
Święta i kojarzące się z nimi tradycje to właśnie element naszej kultury. Opłatek, kolędy czy żłóbek towarzyszą nam już od lat, sprawiając, że czas ten staje się wyjątkowy. Jak zaznaczył Patryk Pawelczyk, opłatek jest chlebem, który jako pokarm uniwersalny był formą darów dla wszystkich uczestników Wigilii. - Wysyłano go do bliskich za pomocą poczty. Robiono z niego różne przedmioty, czasem o charakterze magicznym, ale przede wszystkim dzielono się nim z ludźmi, zwierzętami, a nawet zaświatami – podkreślił gość audycji.
Jak podkreślił etnograf, tradycja jest istotnym elementem kultury, która spaja społeczeństwo. - Warto pamiętać jednak, że jest ona konstruktem dynamicznym i podlega przemianom – dodał ekspert.
Z tą opinia zgodził się ks. prof. Zenon Hanas i dodał, że tradycja zawsze będzie nam potrzebna, po to aby nas łączyć, a jednocześnie tworzyć naszą indywidualną tożsamość. – Każdy czerpie z niej podstawowe elementy aby zbudować siebie, swoją rodzinę czy wspólnotę – tłumaczył duszpasterz.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.
Polskie Radio 24/kawa
Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 26.12.2017
Godzina emisji: 20:30
REKLAMA