"Był bardziej ceniony w Europie, niż w Polsce"

Prawdziwy Polak, prawdziwy Europejczyk, ale nade wszystko człowiek wielkiego formatu. Tak mówi o zmarłym w ubiegłym tygodniu profesorze Krzysztofie Skubiszewskim prymas Polski, arcybiskup Henryk Muszyński.

2010-02-18, 06:58

"Był bardziej ceniony w Europie, niż w Polsce"

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Arcybiskup Muszyński podkreślił w rozmowie z IAR, że znał profesora Skubiszewskiego i zawsze imponowała mu jego ogromna wiedza i wykształcenie, zwłaszcza w zakresie prawa międzynarodowego. Wyraża też żal, że profesor był bardziej znany i ceniony w Europie, niż we własnym kraju.

Arcybiskup wyraził też żal, że w polskim życiu publicznym nie ma więcej osób formatu profesora Skubiszewskiego zarówno w wymiarze etycznym jak i naukowym. Zapewnił jednocześnie o swojej modlitwie zarówno za profesora jak i jego dzieło.

"Był postacią wybitną"

Profesor Krzysztof Skubiszewski zasługuje na wielkie słowa uznania całego społeczeństwa - podkreśla nuncjusz apostolski w Polsce. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową arcybiskup Józef Kowalczyk wyraził przekonanie, że profesor Skubiszewski był postacią wybitną: o wielkich wartościach intelektualnych i duchowych.

 Arcybiskup Józef Kowalczyk zwraca uwagę na znakomite wykształcenie profesora Krzysztofa Skubiszewskiego, jego znajomość języków i kompetencje, które przyniosły mu uznanie zarówno w kraju jak i zagranicą.

REKLAMA

"Charakteryzował się zadziwiającą znajomością prawa międzynarodowego" - podkreśla nuncjusz apostolski dodając, że dostrzegły to różne uczelnie na całym świecie, przyznając mu tytuły honoris causa. "Był człowiekiem, który miał coś do powiedzenia z racji kompetencji, a nie partyjniactwa" - podkreśla arcybiskup Kowalczyk.

Nuncjusz apostolski w Polsce z uznaniem wyraża się także na temat prac profesora Skubiszewskiego nad negocjacją zapisów konkordatowych prowadzonych przez niego z ramienia polskiego rządu.

Arcybiskup Józef Kowalczyk dodaje, że podpisanie umowy konkordatowej było także podstawą do stworzenia regulacji prawnych dla innych Kościołów czy wyznań w Polsce w zakresie stosunków państwo-Kościół.

Nuncjusz apostolski w Polsce wspomina także, że papież Jan Paweł II bardzo cenił profesora Skubiszewskiego jako osobę odpowiedzialną za polską politykę zagraniczną w czasie przemian społeczno-ustrojowych po 1989 roku.

REKLAMA

"Człowiek wielkiej wiedzy"

Prymas-senior, kardynał Józef Glemp wspomina profesora Skubiszewskiego jako człowieka wybitnego, skromnego i bardzo religijnego. Profesor Krzysztof Skubiszewski był - w latach 1981-1984 - członkiem Prymasowskiej Rady Społecznej.

Jak wspomina w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową kardynał Glemp, profesor Skubiszewski był przede wszystkim człowiekiem wielkiej wiedzy: nie stwarzał pozorów, nie imponował, tylko dzielił się nią z rozmysłem.

Prymas senior podkreśla także, że profesor Skubiszewski był również bardzo religijny. "To był człowiek bardzo głębokiej modlitwy" - wspomina kardynał Glemp.

Kardynał Józef Glemp dodaje, że podziwiał profesora Skubiszewskiego za znajomość wielu języków. "Władał biegle językami, mógł się od razu przestawić z jednego języka na drugi i mówił poprawnie" - podkreśla kardynał Glemp. Dodaje też, że profesor Skubiszewski nie starał się za wszelką cenę imponować otoczeniu swoją wiedzą.

REKLAMA

"Kładł podwaliny pod nową politykę"

"Wielka strata, wielki człowiek, wielkie zasługi" - wspomina profesora Krzysztofa Skubiszewskiego sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową hierarcha podkreślił, że to właśnie profesor Skubiszewski kładł podwaliny pod nową politykę międzynarodową wolnej Polski. Biskup Budzik dodaje, że to wszystko, co się dokonało w tych epokowych 20 latach wolności, wyrasta z fundamentów, położonych przez profesora Skubiszewskiego jako ministra spraw zagranicznych. Do najważniejszych biskup Budzik zalicza otwarcie Polski na Zachód, dobre stosunki z Niemcami, podpisanie pokojowego traktatu o granicach, otwarcie Polski na Europę czy NATO.

Biskup Stanisław Budzik dodaje, że jako sekretarz Episkopatu szczególną uwagę zwraca na wkład i pracę profesora Skubiszewskiego w tworzenie ustawy konkordatowej i doprowadzenie do jej podpisania.

W uznaniu zasług profesora Skubiszewskiego, Stolica Apostolska powołała go w 2002 roku na członka Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

REKLAMA

"Współtworzył historyczną chwilę"

Profesor Krzysztof Skubiszewski był nie tylko współautorem Konkordatu z 1993 roku, ale także współtworzył tę historyczną chwilę. Podkreślił to rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.

"To on używał sformułowania, że państwo i Kościół są niezależne i autonomiczne, ale współpracują" - przypomina ksiądz Józef Kloch. Jak dodaje - to profesor Skubiszewski podkreślał, że celem współpracy państwo-Kościół jest dobro wspólne.

Jak podkreśliła była premier, a obecnie ambasador przy Watykanie Hanna Suchocka, bez profesora Skubiszewskiego i jego zaangażowania, byłoby trudno sfinalizować wszystkie proporcje i relacje autonomii pomiędzy państwem i Kościołem.

Profesor Krzysztof Skubiszewski zmarł 8 lutego w Warszawie. W czwartek odbędą się jego uroczystości pogrzebowe - o 10.00 zostanie odprawiona msza w stołecznej archikatedrze pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.

REKLAMA

Celebrować ją będą w intencji zmarłego metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Józef Kowalczyk. Profesor Skubiszewski zostanie pochowany w panteonie wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej