W 2018 r. nowe, innowacyjne ataki hakerów
Rok 2017 był rekordowy pod względem aktywności cyberprzestępców na całym świecie. I wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie jeszcze gorzej.
2018-01-15, 20:38
Posłuchaj
Zdaniem ekspertów do spraw bezpieczeństwa, bez wątpienia był też rokiem ataków typu ransomware, tj. zagrożeń, które blokują dostęp do urządzenia lub danych na nim zgromadzonych, żądając okupu za ich przywrócenie.
W 2017 r. trzy fale ataków na wielką skalę
Jak przyznaje Michał Kurek, partner w firmie doradczej KPMG, po 2016 r., gdy po ataku na bank w Bangladeszu, gdzie straty obliczano na miliony dolarów, nie przypuszczona, że 2017 r. będzie pod tym względem jeszcze gorszy.
− Tymczasem właśnie w tym roku obserwowaliśmy trzy fale ataków, które dotknęły tak wielkie, małe firmy jak i samodzielnych użytkowników, gdzie złośliwy kod sam się przemieszczał między komputerami i sprawił dzięki temu szkody na tak dużą skalę, mówi ekspert.
W 2018 r. ataki się nasilą, pojawią się nowe typy wirusów i sposoby hakerów
Trudno powiedzieć ilu użytkowników i instytucji zostało poszkodowanych w wyniku ubiegłorocznych ataków. Straty jednak bez wątpienia były i są dotkliwe.
REKLAMA
Przed nami ataki Data Sabotage
Zdaniem Michała Kurka, rok 2018 będzie prawdziwym wyzwaniem by zapewnić bezpieczeństwo systemów IT, tym bardziej, że aktywność hakerów będzie nadal szybko rosła. Prawdziwym zagrożeniem mogą być ataki typu data sabotage.
Polegają on nie na blokowaniu danych, ale włamaniu do instytucji i długotrwałym modyfikowaniu danych, tak, że ich odtworzenie jest praktycznie niemożliwe.
Ekspert daje przykład bazy PESEL, gdzie po zmienieniu danych, ich odtworzenie jest w praktyce niemożliwe.
Nasilą się ataki na urządzenia mobilne i internet rzeczy
Zdaniem eksperta, w roku 2018 r. nasilą się ataki skierowane na urządzenia mobilne i nowe rozwiązania z zakresu internetu rzeczy.
I wymienia środowisko obejmujące pojazdy, urządzenia medyczne, a także nowe aplikacje, które bardzo często nie mają gwarancji bezpieczeństwa.
Światowi analitycy podkreślają, że globalne straty związane z cyberprzestępczością z roku na rok są coraz większe, obecnie szacowane są na 500 mld dolarów.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA