Odkrycia roku 2017 w nauce
Czy kończący się rok był dobry dla światowej nauki? Które odkrycia zasługują na szczególne wyróżnienie? Gościem audycji Zdziwienie Tygodnia był Piotr Kościelniak, redaktor naczelny miesięcznika „Focus”.
2017-12-29, 07:30
Posłuchaj
W opinii amerykańskiego tygodnia „Science”, przełomowym odkryciem, było zaobserwowanie w sierpniu 2017 r. zderzenia dwóch gwiazd neutronowych oddalonych od Ziemi o 130 mln lat świetlnych. Zdaniem Piotra Kościelniaka, choć dla naukowców jest to kolejne potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych, nie było to zbyt interesujące odkrycie. Przede wszystkim dlatego, że praktyczne zastosowanie dla ludzkości jest żadne.
- Znacznie istotniejsze są badania związane z manipulacjami genetycznymi - podkreślił gość audycji i dodał, że to czym polska nauka może się pochwalić na świecie to odkrycia w dziedzinie archeologii i astronomii. - Na szczególne wyróżnienie zasługuje w tym roku projekt Ogle, czyli największy projekt obserwacyjny w historii polskiej astronomii. Dzięki niemu mamy świadomość istnienia coraz większej ilości planet w układzie pozasłonecznym - tłumaczył Piotr Kościelniak.
Gospodarzem audycji była Anna Piotrowska.
Polskie Radio 24/kaw
REKLAMA
____________________
Więcej audycji z cyklu Zdziwienie Tygodnia
Data emisji: 28.12.17
Godzina emisji: 22.15
REKLAMA