Sprawcy stanu wojennego nadal z wysoką emeryturą

Trybynał Konstytucyjny orzekł, że część artykułów ustawy dezubekizacyjnej jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

2010-02-24, 13:14

Sprawcy stanu wojennego nadal z wysoką emeryturą

Posłuchaj

Andrzej Rzepliński o obniżeniu emerytur
+
Dodaj do playlisty

Emerytury zostaną obniżone tylko oficerom Służby Bezpieczeństwa PRL.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że obniżenie emerytur członkom WRON'u jest niekonstytucyjne.

Sędziowie byli podzieleni w sprawie wyroku. Był on odwlekany, a przy jego ogłoszeniu pięciu sędziów zgłosiło tak zwane zdania odrębne.

REKLAMA

Wnioskodawcy nie przedstawili merytorycznych argumentów na dowód, że cała ustawa dezubekizacyjna jest sprzeczna z Konstytucją - mówił sędzia TK Andrzej Rzepliński, uzasadniając środowy wyrok.

Wysokie dla WRON'u

Z całej skargi grupy posłów TK uznał za niekonstytucyjne jedynie obniżenie do 0,7 proc. podstawy wymiaru emerytury członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W pozostałej części TK uznał przepisy za zgodne lub niesprzeczne z Konstytucją.

Zdania odrębne do wyroku złożyli: prof. Adam Jamróz, prof. Ewa Łętowska, prof. Marek Mazurkiewicz, prof. Mirosław Wyrzykowski i prezes TK Bohdan Zdziennicki. Zostaną wygłoszone po zakończeniu ustnego uzasadnienia wyroku, które wygłasza sędzia sprawozdawca - prof. Rzepliński.

Według Rzepińskiego, wnioskodawcy nie przedstawili też merytorycznych argumentów na niekonstytucyjność do preambuły ustawy dezubekizacyjnej, w której zapisano, że uchwala się obniżenie emerytur mundurowych członkom aparatu represji PRL. "Ogólnikowe stwierdzenia, że preambuła ma charakter represyjny nie są takim argumentem" - mówił sędzia Rzepliński.

REKLAMA

Czym jest WRON

WRON powstała w nocy z 12. go na 13. grudnia 1981, a została rozwiązana 22 lipca 1983 roku. Kierował nią generał Wojciech Jaruzelski. WRON działająca w stanie wojennym miała charakter pozakonstytucyjny i miała charakter junty wojskowej.

Wojskowa Rada liczyła 22 osoby, wszyscy byli wyższymi oficerami. Obecnie kilkunastu z nich nie żyje. W grupie żyjących członków WRON, są między innymi, generałowie: Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki, Józef Baryła, Zygmunt Zieliński i Longin Łozowicki oraz jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

W 2007 roku 9. członków WRON oraz Rady Państwa PRL zostało oskarżonych przez prokuraturę Instytutu Pamięci Narodowej. Zarzuca się im popełnienie zbrodni komunistycznej, polegającej na kierowaniu zorganizowanym związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym. W procesie sądowym, który nadal trwa, obecnie odpowiadają: Wojciech Jaruzelski, Stanisław Kania i Czesław Kiszczak. Ponadto Eugenia Kempara odpowiada za przekroczenie uprawnień, a w osobnym procesie jest sądzony inny członek Rady, 93-letni Emil Kołodziej.

rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej