W tym regionie Polski wzrasta zachorowalność na grypę wśród dzieci
Zapadalność na grypę w drugim tygodniu stycznia w Wielkopolsce wyniosła 72,38 i była jedną z wyższych w kraju - wskazują dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. To oznacza, że na każde 100 tys. osób zarejestrowano w tym czasie ok. 72 nowe przypadki grypy.
2018-01-23, 09:44
W Polsce sezon zachorowań na grypę, czyli ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych wywoływane przez wirusy, trwa od października do kwietnia, ale szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.
Najwięcej zachorowań wśród dzieci
Grypa atakuje osoby w każdej grupie wiekowej. W województwie wielkopolskim w drugim tygodniu stycznia największą zapadalność (ponad 291 przypadków) zaobserwowano wśród dzieci, które nie ukończyły 4 lat. Wskaźnik ten był wysoki (ponad 153) również u dzieci między 4. a 15. rokiem życia.
Na każde 100 tysięcy dorosłych w wieku 15-64 lat zachorowało na grypę ok. 48 osób, a na każde 100 tysięcy seniorów - 44 osoby.
- Najbardziej narażone są osoby z osłabioną odpornością. To na przykład osoby, które skończyły 65 lat, osoby z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, chore na przewlekłą chorobę płuc czy inne przewlekłe choroby układu oddechowego i układu krążenia - powiedziała lekarz Tamara Nowocień.
Jak tłumaczyła, narażeni są też ci, którzy pracują lub mieszkają w miejscach, gdzie przebywa wielu ludzi - na przykład pracownicy dużych hal magazynowych czy akademików. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, więc w takich miejscach ryzyko zarażenia się jest wyższe.
Gorączka, bóle mięśni i głowy
Grypa objawia się najczęściej pojawiającą się nagle wysoką gorączką. Występują także dreszcze, bóle mięśni i głowy, uczucie rozbicia i osłabienia. Suchy kaszel, ból gardła i katar są także objawami grypy, ale zazwyczaj nie są nasilone. U dzieci natomiast pojawia się senność bądź rozdrażnienie, a także brak apetytu lub wymioty.
Okres wylęgania tej choroby wynosi od jednego do siedmiu dni. Dorosły zakaża innych jeden dzień przed i od trzech do pięciu dni po wystąpieniu objawów (czasem nawet do 10 dni). Małe dzieci - kilka dni przed i około 10 dni po wystąpieniu objawów.
Zazwyczaj grypa ustępuje po kilku dniach, ale na przykład kaszel, czy zmęczenie mogą utrzymywać się nawet do około dwóch tygodni. Lekarze podkreślają, aby nie bagatelizować tej choroby, ponieważ jej powikłania mogą być bardzo poważne – od zapalenia ucha środkowego, po zapalenie płuc, czy nawet zapalenie mięśnia sercowego.
Eksperci wskazują, że najlepszym zabezpieczeniem przed grypą są szczepienia ochronne.
mg
REKLAMA