Rząd ogłasza nową politykę senioralną na lata 2020-30: państwo opiekuńcze, wsparcie dla osób starszych
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaprezentowali na konferencji prasowej założenia programu polityki wobec osób starszych na lata 2020-2030.
2018-01-23, 13:33
Posłuchaj
To, jak określił premier, tworzenie "państwa opiekuńczego" przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednym z efektów ma być większe państwowe wsparcie dla seniorów.
Premier Mateusz Morawiecki: tworzymy państwo opiekuńcze
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że tak, jak miarą człowieczeństwa jest stosunek do seniorów, tak podejście państwa do tej grupy ludzi jest "miarą jakości" jego działalności w innych obszarach.
REKLAMA
− Chcemy podejść do starszego pokolenia z otwartymi dłońmi i jak najwięcej ich wspierać. Młodsi ludzie szybciej potrafią biegać, ale starsi lepiej znają drogę. To doświadczenie ludzi starszych pozwala odnajdywać w życiu lepsze ścieżki – mówił.
− Od jakości polityki wobec starszego pokolenia zależy jakość wszystkich innych polityk polskiego państwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier zapowiada kompleksową politykę senioralną państwa
− Starszemu pokoleniu jesteśmy nie tylko winni szacunek, ale również wsparcie w ramach kompleksowej polityki państwa - zaznaczył premier.
Wieloobszarowy program rządu: bezpieczeństwo, zdrowie, dostosowanie infrastruktury
O założeniach programu mówiła minister Elżbieta Rafalska. Jak podkreśliła, obejmuje on wiele różnych obszarów życia i porusza takie kwestie jak bezpieczeństwo, zdrowie, aktywne uczestnictwo w życiu społecznym czy konieczność dostosowania infrastruktury do potrzeb seniorów.
REKLAMA
Rafalska: trzeba zmienić postrzeganie starości i stosunek do osób starszych
"Trzeba zmienić postrzeganie starości i stosunek do osób starszych; żeby te osoby nie czuły się wykluczone; żeby przywrócić należny szacunek osobom starszym, tak jak to kiedyś w Polsce bywało, a niestety dzisiaj najlepiej jest być młodym, pięknym i do tego jeszcze bogatym, a wszystko, co potem - rodzi określone problemy" – powiedziała minister Rafalska.
Szefowa MRPiPS wskazywała, że kompleksowość polityki senioralnej obejmować musi wiele obszarów m.in. działania finansowe, dostępność do rehabilitacji i usług specjalistycznych oraz poradnictwa, obecność na rynku pracy.
− To wszystko już w tej chwili się dzieje, ale muszą być przeniesione odpowiednie akcenty. Chcielibyśmy, by to się działo bardzo szybko, ale nie zawsze jest to możliwe, bo niektóre z rozwiązań wymagają zmian prawnych – powiedziała minister.
Program senioralny oparty o siedem filarów
Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, program przewiduje realizację szeregu działań wobec ogółu osób starszych w ramach siedmiu głównych obszarów. Są nimi: kształtowanie pozytywnego postrzegania starości w społeczeństwie; uczestnictwo w życiu społecznym oraz wspieranie wszelkich form aktywności; tworzenie warunków umożliwiających wykorzystanie potencjału osób starszych jako aktywnych uczestników życia gospodarczego i rynku pracy; promocja zdrowia, profilaktyka chorób, dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji; zwiększanie bezpieczeństwa fizycznego – przeciwdziałanie przemocy i zaniedbaniom wobec osób starszych; tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej oraz edukacja dla starości, do starości, przez starość i w starości.
Pracę nad programem trwały ponad rok. Wkrótce ma on trafić do konsultacji międzyresortowych. Elżbieta Rafalska wyraziła nadzieję, że program rozpocznie dużą, publiczną debatę na temat polityki państwa wobec osób starszych.
REKLAMA
Trzeba też wiedzieć, że problemy seniorów to już w Polsce codzienność. Przybywa osób starszych, w dodatku w podeszłym wieku. Wśród rodzin starszych jest więcej kobiet niż mężczyzn,
IAR, PAP, jk
REKLAMA