Solidarność energetyczna negocjowana w PE
Trwają prace w unijnych komisjach nad projektem rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw energii do krajów Wspólnoty, w tym gazu.
2010-03-15, 13:47
Posłuchaj
W maju ma odbyć się w Parlamencie Europejskim głosowanie nad projektem.
Jak tłumaczy eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski, rozporządzenie tworzy solidarność energetyczną w Europie. W przypadku odcięcia jednego z państw Wspólnoty od dostaw paliwa, Unia będzie musiała zareagować na poziomie dyplomacji, a nie tylko przedsiębiorstw odpowiedzialnych za dostawy gazu - wyjaśnia europoseł.
Polska chce, by Unia reagowała, gdy zagrożonych jest 10 procent unijnych dostaw gazu. Państwa starej Unii chcą utrzymania progu 20 procent - dodaje Saryusz-Wolski. Trwają w tej sprawie negocjacje.
Polscy posłowie w Unii są zgodni co do potrzeby wprowadzenia w życie rozporządzenia. Eurodeputowany PiS Konrad Szymański powiedział IAR, że Polsce chce wynegocjować plan dla nas optymalny. Jego zdaniem, rozporządzenie ma silnie oddziałowywać na rozbudowę infrastruktury gazowej między państwami.
Polscy europosłowie chcą również, by to Komisja Europejska koordynowała działania antykryzysowe i działała w sposób sprawny i szybki.
Komisja Europejska zajęła się wzmocnieniem bezpieczeństwa dostaw po ukraińsko-rosyjskim kryzysie gazowym ze stycznia 2009 roku. Wówczas od błękitnego paliwa była odcięta znaczna część południowej Europy, w tym Bułgaria i Rumunia.
rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA
REKLAMA