18 kandydatów do Krajowe Rady Sądownictwa. Zaczęła się weryfikacja
Do Kancelarii Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Termin minął o północy. Zgodnie z ustawą kandydata do KRS może zgłosić 25 sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku lub grupa 2 tysięcy pełnoletnich obywateli.
2018-01-26, 16:01
Posłuchaj
- Cieszę się, że są w Polsce sprawiedliwi sędziowie, którzy wbrew nagonce, zachowują się propaństwowo - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. - Od kilku dni słyszeliśmy o tym, że nawet tych 15 się nie zgłosi, spokojnie została przekroczona liczba 15 zgłoszeń - dodał.
Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu, Andrzej Grzegrzółka powiedział, że teraz rozpoczął się drugi etap procedury, czyli weryfikacja podpisów i sprawdzanie informacji na temat osób, które chcą być członkami Krajowej Rady Sądownictwa. Dopiero po zakończeniu tego etapu zostaną upublicznione personalia i jak wyjaśnił szef CIS, będzie można mówić o kandydatach do KRS a nie o zgłoszeniach.
Następny etap, czyli publikacja i przekazanie listy kandydatów do sejmowej komisji sprawiedliwości ma zgodnie z ustawą nastąpić "niezwłocznie". Andrzej Grzegrzółka powiedział, że oznacza to dobrą wolę zarówno ministra sprawiedliwości jak i prezesów sądów, którzy będą uczestniczyć w tej procedurze.
Zapewnił, że marszałek Sejmu też swoje obowiązki wykona niezłocznie, tak by niczego nie przedłużać. - To są poważne kandydatury, to są poważni ludzie, poważne też wnioski, podpisy, oczywiście jakieś formalnie nieprawidłowości mogą się znaleźć ale one będą wyjaśniane - dodał szef Centrum Informacyjnego Sejmu.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o KRS Sejm wybiera jej 15 członków na wspólną, czteroletnią kadencję.
fc
REKLAMA