Spór z Izraelem. „To okazja, by pokazać, kto był ofiarą wojny”
„Półtora roku temu po zaprezentowaniu założeń nowelizacji ustawy o IPN były dwa spotkania, ambasador Izraela zgłaszała wątpliwości, wykonano gest w stronę izraelską, potem przez rok nikt nie zgłaszał wątpliwości” - powiedział wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwośc Patryk Jaki. „To nie jest ustawa przeciw Izraelowi” - dodał. O sporze nt. „polskich obóz śmierci” mówił w audycji Gorący Temat politolog dr Lech Jańczuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sprawę komentował też w PR24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
2018-01-28, 15:42
Posłuchaj
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawę o IPN. W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".
Jak podkreślał Lech Jańczuk, wypowiedź ambasador Izraela była nieprzemyślana. - Wydaje się, że w sporze o ustawę o IPN-ie ma miejsce pomieszanie argumentów politycznych i merytorycznych. Nie jestem przekonany czy premier Izraela Benjamin Netanjahu dogłębnie zapoznał się ze zmianami ustawy o IPN. Paradoksalnie dobrze się stało, bowiem to będzie okazja, by pokazać w zgodzie z prawdą historyczną kto był ofiarą, a kto był katem II wojny światowej – wskazywał politolog.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 trzeba dojść do kompromisu w oparciu o prawdę historyczną, a nie argumenty polityczne. - Polska dyplomacja powinna rozmawiać w oparciu o argumenty merytoryczne z MSZ Izraela, aby wyjaśnić kwestie sporne. Podstawowym argumentem jaki podaje strona izraelska jest to, że po nowelizacji nie będzie można prowadzić badań nad Holokaustem. To nieprawda, ponieważ ustawa odnosi się do szkalowania Polski jako całości. Nie zabrania prowadzenia badań – powiedział Jańczuk.
W ocenieprof. Kazimierza Kika nieporozumienie między Polską a Izraelem ma swój grunt w nieufności ze strony polityków izraelskich. – To nieporozumienie wynika z wyobrażenia o polskim rządzie, które próbuje się stworzyć zagranicą. Wobec tych łatek tworzy się atmosfera sposobna nieufności wobec intencji strony polskiej – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
W programie także relacja moskiewskiego korespondenta Polskiego Radia Macieja Jastrzębskiego nt. protestów opozycji w Moskwie.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
REKLAMA
_____________________
Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 28.01.2018
Godzina emisji: 15:08
Polecane
REKLAMA