Sytuacja dzieci z małżeństw mieszanych. „Kluczowe jest zachowanie tożsamości dziecka”
Państwa Grupy Wyszehradzkiej zaproponowały wspólną poprawkę do rozporządzenia regulującego kwestie związane z opieką nad dziećmi. Chodzi o zmiany w rozporządzeniu Bruksela II bis, które dotyczy m.in. praw dzieci w trakcie procedury rozstrzygania sporów rozwodowych między małżonkami. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Barbara Rajkowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
2018-01-29, 11:28
Posłuchaj
Podczas wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim dot. regulacji w sprawie dzieci w rodzinach zastępczych, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik opowiadał o wprowadzanych w Polsce reformach. Zwracał przy tym uwagę na luki w tym zakresie na poziomie unijnym.
Jak wyjaśniła Barbara Rajkowska, sprawa dotyczy rozporządzenia, które mówi o uregulowaniu sytuacji dzieci z małżeństw mieszanych, w sytuacjach rozwodowych, w sytuacjach trudnych. - Nie do końca wszystko w tym rozporządzeniu jest oczywiste. Zgłoszona poprawka mówi o zachowaniu tożsamości dziecka – podkreśliła Rajkowska.
Dodała, że gdy mieszka się za granicą i jest się w małżeństwie mieszanym, losy dzieci są bardzo różne. - Poprawka ma zobowiązać do tego, by każdy kraj był zobowiązany do jak najlepszego postępowania jeśli chodzi o dziecko. To poprawka dobra przede wszystkim dla dzieci. Zobowiązuje m.in. do tego, by dziecko nie mogło trafić do rodziny, która nie posługuje się jego ojczystym językiem. Byłoby to podwójnym traumatyzowaniem dziecka – oznajmiła.
- Przepisy zobowiązują każdy kraj do prześledzenia historii dziecka i znalezienia z dużą uwagą, rozwaga i pochyleniem się nad dzieckiem - najlepszego rozwiązania – podsumowała.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
____________________
REKLAMA
Data emisji: 29.01.17
Godzina emisji: 10:15
REKLAMA