Jarosław Sellin ws. projektu Knesetu: ta eskalacja mnie smuci
- Ta eskalacja mnie smuci - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, odnosząc się do informacji, że deputowani Knesetu popierają projekt na mocy którego Polska zostałaby oskarżona o negowanie Holokaustu. - Mam nadzieję, że zakończy to powołanie grupy roboczej do dialogu historycznego - dodał.
2018-01-31, 20:55
Sellin przypomniał, że grupa ma być powołana jeszcze w tym tygodniu.
Powiązany Artykuł
![kneset.jpg](http://static.prsa.pl/images/6467765b-265f-4195-8543-7cf142096bb8.jpg)
Media: większość w Knesecie popiera uznanie ustawy o IPN za negowanie Holokaustu
Wiceminister odniósł się do publikacji "Jerusalem Post", który w środę poinformował, że 61 deputowanych w 120-osobowym Knesecie popiera projekt ustawy, na mocy której Polska zostałaby oskarżona o negowanie Holokaustu, jeśli przyjmie nową ustawę o IPN. Projekt - według gazety - popierają posłowie rządzącej koalicji i część opozycji.
- Nie znam tego projektu, nie wiem, co w nim jest. Jeśli są takie zapowiedzi, że to ma być przypisywanie Polsce współsprawstwa Holokaustu, mam nadzieję, że tak nie jest, to będzie skandal - powiedział.
Dodał, że "ta eskalacja go smuci". - Mam nadzieję, że ona się zakończy wraz z powołaniem uzgodnionej przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego i premiera Izraela Binjamina Netanjahu, grupy roboczej do dialogu historycznego i że efektem pracy tej grupy będzie odbudowa zaufania w tej sprawie - powiedział Sellin.
REKLAMA
Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>
Dopytywany, kto z ministerstwa kultury będzie uczestniczyć w pracach grupy odpowiedział, że "tutaj decyzję podejmie premier Mateusz Morawiecki".
- Byłem na tym spotkaniu dwa dni temu u premiera Morawieckiego, z przedstawicielami kilku resortów i pewne postanowienia poczyniliśmy, ale to już pan premier Morawiecki zakomunikuje, kto w tej grupie będzie. Ona nie będzie duża. Musi być sprawna. Po stronie izraelskiej zresztą też nieduża grupa jest już powołana - tłumaczył.
Wskazał, że jej zadaniem będzie "odbudowanie zaufania na zasadzie dialogu", uporządkowanie pojęć, "sformułowań, które w dialogu historycznym prowadzimy". - Mam nadzieję, że to przyniesie efekty - powiedział Sellin.
REKLAMA
W środę wieczorem Senat zajmuje się nowelizacją ustawy o IPN. Wcześniej komisje senackie praw człowieka, praworządności i petycji oraz kultury i środków przekazu poparły bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza m.in. karę więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu, a także władze Ukrainy.
mr
REKLAMA
REKLAMA