Wiceminister kultury: ambitnie podeszliśmy do polityki historycznej

- Waga wiedzy historycznej w głowach własnego narodu, społeczeństwa nie była doceniana przez wiele lat przez świat polityki i ludzi odpowiedzialnych za władzę – powiedział w audycji Nos Kleopatry wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. O edukacji historycznej, a także o tym, jak powinny być skonstruowane polskie podręczniki i czego możemy wymagać od systemów edukacji innych krajów, mówił także Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.

2018-02-04, 09:17

Wiceminister kultury: ambitnie podeszliśmy do polityki historycznej
Zamek Królewski w Warszawie w 1941. We wrześniu 1944 r. ruiny zostały wysadzone przez Niemców. Foto: wikipedia / domena publiczna

Posłuchaj

2.02.18 Jarosław Sellin i Piotr Legutko o edukacji historycznej
+
Dodaj do playlisty

"Mamy prawo bronić prawdy historycznej – tego, że podczas II wojny światowej zginęło 6 mln polskich obywateli, m.in. w niemieckich obozach zagłady" – powiedział prezydent Andrzej Duda po tegorocznych obchodach wyzwolenia Auschwitz. Minister edukacji Izraela poinformował z kolei, że wydał zarządzenie szkołom, by obowiązkowo wprowadziły dwie dodatkowe godziny nauki o wpływie różnych europejskich państw na Holokaust.

Jak zaznaczył Piotr Legutko, jeśli chodzi o edukację historyczną w perspektywie ostatnich 30 lat, "zdecydowanie nie możemy mieć w Polsce poczucia dobrze spełnionego obowiązku".

– Choćby za prezydentury Bronisława Komorowskiego byliśmy świadkami strajków głodowych w obronie nauczania historii w szkole. Ludzie, którzy w latach 80. walczyli o prawdę historyczną zorientowali się, że w III RP historia znika ze szkół – podkreślił.

- Funkcjonuje takie powiedzenie, że jeśli nie zadbasz o własny wizerunek to zadbają o niego inni i nie będzie to koniecznie wizerunek, z którym się zgodzisz – powiedział z kolei Jarosław Sellin. - Musimy sami dbać o własny wizerunek. W obszarze kultury, zwłaszcza popularnej, kluczowy jeśli chodzi o budowanie wyobrażeń jest film – dodał.

REKLAMA

Zapewnił także, że obecny rząd "ambitnie podszedł do polityki historycznej". – Polityka historyczna musi opowiadać nam o nas samych, ale powinna opowiadać o nas także światu. Uważam, że porządną, długotrwałą politykę historyczną można uprawiać na podstawie trwałych instytucji. Dlatego takie instytucje teraz budujemy. Zaprojektowanych i już budowanych jest ich bardzo wiele. Mam nadzieję, że wreszcie będziemy mieli wypełnioną instytucjonalnie panoramę – podsumował Sellin.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 2.02.18

Godzina emisji: 22:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej