Izrael: Jad Waszem o decyzji prezydenta ws ustawy o IPN
Instytut badań historii Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie skrytykował decyzję prezydenta w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Andrzej Duda podpisał ustawę, ale jednocześnie skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.
2018-02-07, 15:50
W specjalnym oświadczeniu jeden z najbardziej znanych na świecie ośrodków badań Holokaustu stwierdza, że podpisanie przez prezydenta ustawy jest "niefortunne".
Historycy przypominają, że ostrzegali polskie władze, że użyte w ustawie sformułowania są błędne i ograniczają publiczną debatę na temat wydarzeń II wojny światowej. W oświadczeniu historycy napisali, że sformułowanie "polskie obozy śmierci" jest błędne, gdyż obozy koncentracyjne zostały wybudowane przez Niemców w okupowanej przez nazistów Polsce. Równocześnie jednak naukowcy uważają, że nowe polskie prawo ograniczy dyskusję na temat roli Polaków w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu. - Jad Waszem będzie uważnie obserwować wprowadzanie prawa w życie i decyzję Trybunału Konstytucyjnego - napisano w oświadczeniu.
Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Izraelskie władze, intelektualiści oraz historycy twierdzą, że może to być fałszowaniem historii. W odpowiedzi na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy izraelskie MSZ wyraziło nadzieję, że do przepisów zostaną wprowadzone poprawki. Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył, że jest rozczarowany decyzją polskiego prezydenta.
W czasie II wojny światowej Polska została zaatakowana, a następnie przez niemal sześć lat była okupowana przez hitlerowskie Niemcy. Podczas wojny zginęło 6 milionów Polaków. W czasie Holokaustu śmierć poniosło 6 milionów Żydów, w tym także polskich. Osoby, które ratowały Żydów przed zagładą z rąk nazistów Izrael nagradzał w późniejszych latach medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
REKLAMA
To właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę nagrodzonych za uratowanie życia Żydom. Równocześnie jednak historycy zwracają uwagę, że istnieli Polacy, którzy współpracowali z hitlerowskim okupantem i wydawali Niemcom Żydów, także za pieniądze. Centrum Szymona Wiesenthala, które zajmuje się m.in. dokumentowaniem zbrodni Holokaustu, podaje, że takich osób były tysiące.
dcz
REKLAMA