"Był jednym z nas, prawy obrońca, Aram zawsze był z nami"
W Gdańsku w kościele św. Mikołaja w poniedziałek przed południem rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe posła PO Arkadiusza Rybickiego, który zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
2010-04-26, 11:24
Posłuchaj
"Był jednym z nas, prawy obrońca, Aram zawsze był z nami" - powiedział rozpoczynając mszę żałobną posła Arkadiusza Rybickiego arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Były metropolita gdański przewodniczy koncelebrowanemu nabożeństwu w intencji zmarłego tragicznie pod Smoleńskiem parlamentarzysty. Kościół św. Mikołaja w Gdańsku wypełniony jest po brzegi.
Arama - jak najbliżsi nazywali Arkadiusza Rybickiego - przyszedł pożegnać między innymi jego wieloletni przyjaciel Aleksander Hall.
Aram nie był człowiekiem, który łaknął zaszczytów i popularności - tak marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wspomniał zmarłego posła PO Arkadiusza Rybickiego. "Był wiceministrem, był posłem, ale znaczenie jego nie było przecież związane z tymi funkcjami. Był tym człowiekiem, który walczył i tworzył wolną Polskę, demokratyczną i suwerenną i o takiej Polsce marzył. I może dlatego, że o nią tak długo i uparcie walczył, nie miał do niej pretensji. Przyjmował ją taką, jaka jest" - mówił Borusewicz.
Marszałek wspomniał, że poznał Arama 36 lat temu. Jak mówił, gdy pytano Arkadiusza Rybickiego, dlaczego zaangażował się w niebezpieczną działalność opozycyjną, odpowiadał zawsze, że nie można się godzić na otaczającą rzeczywistość, bo to byłoby amoralne.
REKLAMA
Borusewicz zaznaczył, że "język Arama w polityce nie był językiem nienawiści, nie był językiem wykluczającym kogokolwiek, robił wszystko uczciwie i z pełnym przekonaniem do tego, co robił".
W mszy oprócz rodziny i przyjaciół uczestniczą m.in. premier Donald Tusk, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, b. premier Tadeusz Mazowiecki, ministrowie: infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz sportu Adam Giersz, komisarz UE Janusz Lewandowski, liczna grupa posłów i senatorów oraz przedstawiciele władz Trójmiasta i województwa.
Arkadiusz Rybicki zostanie pochowany na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko.
Arkadiusz Rybicki miał 57 lat. W latach 1999-2001 był wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, a od 2005 roku - posłem PO. W latach 70. zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1979 roku współtworzył Ruch Młodej Polski. W sierpniu 1980 roku w Gdańsku, wraz z Maciejem Grzywaczewskim, spisał 21 postulatów stawianych ówczesnemu rządowi przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),PAP
REKLAMA