Zmiany kadrowe w KE. Bliscy współpracownicy Jean-Claude Junckera
Przetasowania w Komisji Europejskiej, awansował zaufany i wzbudzający kontrowersje najbliższy współpracownik przewodniczącego Jean-Claude Junckera. Dotychczasowy szef jego gabinetu, Niemiec, Martin Selmayer został sekretarzem generalnym w Komisji. Zajmie miejsce Holendra, Alexandra Italianera, który ustąpił ze stanowiska.
2018-02-21, 12:21
Posłuchaj
Sekretarz generalny to najwyższe stanowisko w hierarchii urzędniczej w Komisji Europejskiej. Odpowiada on za pracę prawie 30 tysięcy urzędników. W przeszłości nominacje na to stanowisko przechodziły bez echa, nie wywołały żadnych emocji. Teraz jest inaczej, a to dlatego, że Martin Selmayer jest postacią kontrowersyjną.
Jako szef gabinetu Jean-Claude'a Junckera miał nieograniczoną władzę. Sam przewodniczący Komisji mu na to pozwolił, ku niezadowoleniu komisarzy, którym często blokował pomysły, sam proponował, a czasem narzucał niektóre rozwiązania i często nie dopuszczał do szefa Komisji nawet wiceprzewodniczących. Z kolei urzędnicy w gabinetach skarżyli się na złe traktowanie i wątpliwe metody działania, oraz zarządzanie ludźmi.
Ta nominacja wywołuje też kontrowersje z innego powodu. 20 miesięcy przed zakończeniem kadencji tej Komisji, przed odejściem Jean-Claude Junckera i części komisarzy, Martin Selmayer ma wraz z tym awansem zapewnioną urzędniczą pracę i władzę także w nowej Komisji Europejskiej, bez względu na to, kto będzie jej przewodniczącym.
Jean-Claude Juncker poinformował też, że szefową jego gabinetu wraz z początkiem marca zostanie Hiszpanka Clara Martinez Alberola, która do tej pory zastępowała Martina Selmayera. Natomiast jej miejsce jako wiceszef gabinetu zajmie Richard Szostak, która ma polskie i brytyjskie obywatelstwo. Od 2014 roku był on doradcą dyplomatycznym w gabinecie Junckera.
REKLAMA
fc
REKLAMA