Raul Hilberg – pionier badań nad Holokaustem

- Trudno rozmawiać o Holokauście bez znajomości „Zagłady Żydów Europejskich” Hilberga, ponieważ nie będzie się miało pełnego obrazu Holokaustu. Raul Hilber napisał książkę o sprawcach, czyli o państwie niemieckim, o III Rzeszy. To Biblia studiów nad Zagładą – mówił w audycji W Gruncie Rzeczy Jerzy Giebułtowski, tłumacz „Zagłady Żydów Europejskich”.

2018-02-23, 22:03

Raul Hilberg – pionier badań nad Holokaustem
Raul Hilberg . Foto: Henning Langenheim / akg-images/EASTNEWS

Posłuchaj

23.02.2018 Jerzy Giebułtowski: „Sprawcy Holokaustu dla Hilberga to państwo niemieckie i jego struktury
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Jerzy Giebułtowski, Raul Hilberg był pionierem badań nad Zagładą. - Trzeba pamiętać, że ta książka ukazała się w 1961 roku, krótko przed procesem Adolfa Eichmanna w Izraelu. Przymiotnik na końcu tytułu pokazuje skalę badań Raula Hilberga, które odzwierciedlają skalę samego Holokaustu. Autor miał pozytywistyczny umysł i wierzył w fakty. Szukał prawdy w dokumentach. Żydów najpierw ograbiono – pozbawiono ich zawodów, majątków, a na końcu ich zamordowano. Hilberg odkrył, że Niemcy nie zapłacili ani feniga za przeprowadzenie Holokaustu – Zagłada została przeprowadzona za środki zagrabione Żydom – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według tłumacza ta książka zamyka temat sprawców Holokaustu. – Sprawcy dla Hilberga to państwo niemieckie i jego struktury: partia, biurokracja centralna, biznes i finanse. Ofiary to Żydzi, ale Hilberg podkreśla, że ofiarami byli też np. Cyganie (Romowie i Sinti). Trzecia kategoria to świadkowie, co może być mylącym terminem. Zagłada jest niezwykle skomplikowanym zjawiskiem. Świadkowie są najbardziej kontrowersyjnym elementem tej triady, bowiem nie wiemy gdzie kończy świadek, a zaczyna ofiara. Natomiast bycie ofiarą nie wyklucza bycia sprawcą – powiedział Giebułtowski.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

______________________

REKLAMA

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 20:06


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej