„Zwyczajny faszyzm” – kulisy niemieckiej okupacji podczas II w. ś.
Monografia dra Macieja Mitery „Zwyczajny faszyzm” zawiera opis ustroju Generalnego Gubernatorstwa oraz prawnego charakteru tego podmiotu. Ideologiczną podstawę do stosowania odpowiednich rozwiązań prawnych stanowiły: segregacja rasowa, antysemityzm oraz imperializm. O swojej książce „Zwyczajny faszyzm. Położenie prawne obywateli polskich w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1945” sędzia Maciej Mitera mówił Magdalenie Ogórek w audycji "Utracone, Odzyskane".
2018-02-24, 14:31
Posłuchaj
Na bazie tych założeń ideologicznych powstawały przepisy, które eliminowały społeczność obcą rasowo z obszarów życia społecznego, prawnego, kulturalnego i gospodarczego III Rzeszy i terytoriów podbitych przez Niemców. Zdaniem Macieja Mitery Austria próbuje zrobić z siebie ofiarę II wojny światowej. – Nie można powiedzieć, że społeczeństwo niemieckie nie chciało nazizmu. Było nim zafascynowane i panowała tam euforia. Często zapominamy jednak o Austriakach i ich udziale – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Według autora w Wiedniu nośne hasła Hitlera zyskiwały całkowitą akceptację. - W mojej książce dotarłem do źródeł, z których wynika, że Austriacy odegrali znaczącą role w tej machinie zbrodniczej. System „dziel i rządz” panował w Generalnym Gubernatorstwie, a zwłaszcza w Galicji Wschodniej, gdzie rozgrywano społeczności polskie i ukraińskie. Jeśli chodzi o metodykę ludobójstwa, grabieży i zawłaszczania, to Niemcy byli do tego przygotowani – mówił Mitera.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/PAP
Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 24.02.2018
Godzina emisji: 13:15
REKLAMA