Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Debata nad prezydenckim projektem odłożona na później

Zapowiadana na dziś sejmowa debata nad prezydenckim projektem o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej została przełożona na jutrzejsze popołudnie. Tak wynika z harmonogramu obrad Sejmu, choć marszałek Marek Kuchciński nie wyklucza przesunięcia dyskusji na kolejne posiedzenie izby. 

2018-02-27, 12:21

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Debata nad prezydenckim projektem odłożona na później
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Foto: Sejm.gov.pl/Rafał Zambrzycki

Projekt, do którego sejmowa komisja wprowadziła niedawno poprawki, przewiduje, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów przypadałby 24 marca, w rocznicę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów, ukrywającej ośmioro Żydów w czasie II wojny światowej. 

O wycofanie prezydenckiej inicjatywy ze względu na - jak mówiła - "gigantyczny skandal w stosunkach polsko-izraelskich" apelowała posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Posłanka podkreśliła, że polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata "to nasi bohaterowie narodowi, ludzie najwyższej próby", którzy zasługują na uhonorowanie i dzień pamięci. - Jako klub Nowoczesna zebraliśmy szereg opinii od instytucji polsko-żydowskich, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i wszyscy tak naprawdę mówią jednym głosem: pomysł na ustawę - tak, ale nie w tym czasie - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział, że jeszcze dziś skonsultuje sprawę przełożenia debaty z prezydentem i szefem MSZ. - Skonsultuję (...) czy pan prezydent przychyliłby się do przeniesienia tego punktu na inny czas, na następne posiedzenie Sejmu - powiedział Marek Kuchciński. 

Dyskusja o projekcie ustawy została przesunięta po raz pierwszy na posiedzeniu Sejmu 3 tygodnie temu. Według aktualnego porządku obrad, debata nad ustanowieniem Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej ma odbyć się jutro o 14:45. 

REKLAMA

Pierwotnie prezydencki projekt zakładał, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej będzie obchodzony 17 marca. Miałoby to upamiętniać rocznicę otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej na Podkarpaciu. Jednak na początku lutego posłowie z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu uznali, że właściwszym dniem dla tego święta państwowego będzie 24 marca, czyli rocznica zamordowania rodziny Ulmów i żydowskich obywateli ukrywanych przez Polaków. 

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej