Wiceszef MSZ: biała księga o reformie sądownictwa zmieni wiele w ocenie krajów UE

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że biała księga, która ma być wkrótce opublikowana, pozwoli unijnym krajom prawidłowo ocenić sytuację w Polsce. Mają być w niej wyjaśnione założenia reformy sądownictwa i porównanie systemów sądownictwa w państwach członkowskich.

2018-02-27, 16:49

Wiceszef MSZ: biała księga o reformie sądownictwa zmieni wiele w ocenie krajów UE
Konrad Szymański. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Posłuchaj

W białej księdze mają być w niej wyjaśnione założenia reformy sądownictwa i porównanie systemów sądownictwa w państwach członkowskich. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Warszawa chce wykazać, że wprowadzane reformy nie różnią się od tych, które obowiązują w innych krajach. Wiceszef MSZ powiedział w Brukseli, że dzięki białej księdze europejskie rządy będą mogły szczegółowo zapoznać się z polskimi zmianami w wymiarze sprawiedliwości. Konrad Szymański podkreślił, że dyskusja na ten temat w Unii jest wciąż dość ogólna.

- Będziemy oczekiwali od państw członkowskich, żeby wyrobiły sobie własną ocenę tej sytuacji i naprawdę stwierdziły, czy mamy do czynienia z jakimkolwiek wyraźnym ryzykiem jakiegokolwiek poważnego naruszenia praworządności. W naszym przekonaniu takiego wyraźnego ryzyka, poważnego zagrożenia nie ma. A więc nie ma podstaw do tego, żeby konkludować procedurę w sposób konfrontacyjny wobec Polski - powiedział wiceszef MSZ-tu.

Wiceminister Szymański powiedział też, że dzisiejsza dyskusja na unijnej naradzie o sytuacji w Polsce była podobna do dwóch wcześniejszych, przeprowadzonych w ubiegłym roku. Zwrócił też uwagę na oczekiwanie, że dialog z Komisją Europejską przyniesie rezultaty. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w debacie wzięli udział przedstawiciele 24 krajów. Najostrzej wypowiadał się minister ze Szwecji, który mówił, że w kwestii praworządności chodzi o wiarygodność całej Unii. Węgry z kolei krytykowały Komisję Europejską za presję na Polskę i ingerowanie w wewnętrzne sprawy.

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej