Ograniczenie handlu w niedziele: 11 marca centra handlowe otwarte, ale z zamkniętymi sklepami

Pojutrze pierwsza niedziela, w którą po tym jak 1 marca zaczęła obowiązywać ustawa o stopniowym ograniczaniu handlu w niedziele, zamknięte będą sklepy.

2018-03-09, 18:50

Ograniczenie handlu w niedziele: 11 marca centra handlowe otwarte, ale z zamkniętymi sklepami
Każde centrum handlowe ogłosiło swoje zasady otwarcia, i każde, co do zasady zdecydowały się na otwarcie gastronomii, usług, punktów usługowych, kin.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Pierwsza niehandlowa niedziela już 11 marca. Które sklepy będą zamknięta, co z centrami handlowymi, mówi w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki doktor Katarzyna Barańska, radca prawny z Kancelarii PWC Legal./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Ale nie wszystkie. Zamknięte będą hiper i supermarkety, a co z większymi centrami handlowymi - odpowiadała w radiowej Jedynce doktor Katarzyna Barańska, radca prawny z Kancelarii PWC Legal.

Centra handlowe otwarte: z usługami, kinami, gastronomią

Jak wyjaśnia ekspertka, każde centrum handlowe ogłosiło swoje zasady otwarcia, i każde, co do zasady zdecydowały się na otwarcie gastronomii, usług, punktów usługowych, kin.

Otwarte więc będą cukiernie, lodziarnie, a także najemcy butików, w których właściciele sami prowadzą działalność.

REKLAMA

Kary za łamanie zakazu na najemców, nie na centra

Co ważne, za łamanie zakazów ewentualne kary poniosą najemcy, a nie centra handlowe.

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, wynika to z tego, że centrum handlowe wynajmuje powierzchnię, a nie zajmuje się handlem, stąd ewentualne kary będą nakładane nie na centra, ale na najemców.

Uwaga: kontrolerzy sprawdzą kasy fiskalne

Jak jednocześnie ostrzega, kontrolerzy będą sprawdzać sklepy nie tylko w niedziele, ale sprawdzą też dokumenty finansowe – kasy fiskalne, i tym samym sprawdzą, czy w niedzielę będzie prowadzona działalność.

− Czyli ci, którzy złamią zakaz i nie zostaną złapani, nie mogą spać spokojnie, mówi ekspertka.

REKLAMA

A kontrolerzy mogą nałożyć kary w wysokości od 1 do 2 tysięcy złotych.

W skrajnych wypadkach - gdy w ocenie inspektora pracy skala naruszenia zakazu handlu będzie duża - mogą skierować do sądu wniosek o nałożenie grzywny do 100 tysięcy złotych.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej