Książka "Obrońcy". Adwokaci i legendy "Solidarności" w procesach politycznych PRL
– Zaprezentowane przez mnie wywiady są piękną opowieścią o ludzkiej solidarności – powiedziała Maria Dłużewska, autorka książki "Obrońcy". W audycji "Między Kropkami" rozmowa o procesach politycznych w okresie PRL i ludziach biorących w nich udział. Jak wyglądała walka opozycjonistów i ich adwokatów z komunistycznymi sądami?
2018-03-10, 19:30
Posłuchaj
Książka "Obrońcy" to zbiór wywiadów z adwokatami w procesach politycznych i ich klientami, m.in. Zofią Romaszewską, Wiesławem Johannem, Andrzejem Gwiazdą, czy Stefanem Hamburą. To opowieść o konieczności oporu, klasie robotniczej, transformacji ustrojowej, a także zbrodniach bez kary.
– Bohaterami mojej książki są wybitni, ciekawi i niekonwencjonalni ludzie, którzy mają do powiedzenia bardzo dużo istotnych rzeczy. Tytułowymi obrońcami nie są jedynie adwokaci, ale również sami opozycjoniści, którzy w okresie PRL bronili naszej godności i walczyli o niepodległość – wyjaśniła Maria Dłużewska.
W obronę ludzi walczących z komunistycznym ustrojem włączyli się najlepsi i najsłynniejsi adwokaci. Maria Dłużewska przyznała, że w swoją działalność wkładali mnóstwo wysiłku i poświęcenia. Jeździli po całej Polsce i walczyli o prawa tych, którzy kochali swój kraj. Wielu adwokatów nie odważyło się na taką postawę.
– W książce chciałam przypomnieć pięknych ludzi, którzy swoją postawą pokazywali, czym jest adwokacki etos. Na szczęście jeszcze trochę ich pozostało, choć są przedstawicielami wymierającego gatunku – dodała pisarka.
REKLAMA
Audycję "Między Kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.
______________
Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Polskie Radio 24/db
Data emisji: 10.03.18
Godzina emisji: 19.15
REKLAMA
REKLAMA