4 mln Polek zdolnych do pracy, bez pracy. I jej nie szuka. Dlaczego?
Ponad 4 miliony Polek w wieku 20–64 lat nie pracuje i nie szuka pracy - tak wynika z najnowszego raportu „Ukryty potencjał polskiego rynku pracy. Kobiety nieaktywne zawodowo" - przygotowanego przez Deloitte na zlecenie koncernu Coca-Cola.
2018-03-14, 18:11
Posłuchaj
− Przed nami ogromne wyzwanie zaktywizowania grupy, w której drzemie wielki potencjał - mówi Gabriela Bar, Coca-Cola Poland Services, a także Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Bo, jak wyjaśnia, te cztery miliony to olbrzymia liczba, w porównaniu z 7-mioma milionami pracujących kobiet.
I przypomina, że od 2010 r. z rynku pracy ubyło milion par rąk do pracy.
W aktywizacji niepracujących kobiet może pomóc elastyczny czas pracy
Z badań wynika, że kobiety są bardzo aktywne, ale w sferze domowej, zajmując się dziećmi i osobami starszymi. Do podjęcia pracy przede wszystkim mogłyby je skłonić elastyczne formy zatrudnienia.
REKLAMA
60 godzin pracy tygodniowo…w domu
Bo, jak wylicza gość Polskiego Radia, opieka nad dziećmi i prace domowe zajmują kobiecie 60 godzin tygodniowo, czyli więcej niż na etacie.
Jak pogodzić obowiązki domowe z pracą: jest kilka pomysłów
− Stąd pierwszą rzeczą, którą wskazywało w badaniu ponad 50 proc. kobiet, był elastyczny czas pracy. Drugą – praca częściowo z domu, a także w niepełnym wymiarze godzin. To mogłoby pogodzić obowiązki domowe z pracą, mówi ekspertka.
Nadal dużą przedszkola brak miejsc w przedszkolach i żłobkach
Dodaje, że inną przeszkoda aktywizacji kobiet jest brak miejsc w przedszkolach i żłobkach.
Dużym problemem nadal jest niedostatecznie rozwinięty system opieki nad dziećmi i choć w ostatnim czasie dokonał się istotny postęp w tym zakresie, poziom zaspokojenia potrzeb jest nadal niewystarczający.
REKLAMA
Ta aktywizacja kobiet na rynku pracy jest bardzo ważna - bo dzięki zwiększeniu ich aktywności możliwe byłoby osiągnięcie wielu korzyści społecznych i ekonomicznych.
Więcej pracujących kobiet to większy wzrost gospodarczy i wpływy do budżetu
Więcej pracujących kobiet to wyższy wzrost gospodarczy. Szacunki Deloitte na podstawie deklaracji biernych zawodowo kobiet z niniejszego badania wskazują, że możliwy jest w krótkim
okresie wzrost liczby aktywnych zawodowo kobiet o 175 tys., co przełoży się na 161 tys. pracujących Polek.
W efekcie, do 2025 roku może to wygenerować dodatkowo nawet ponad 50 mld zł PKB oraz ponad 19 mld zł więcej danin publicznych, które trafiają do sektora finansów publicznych.
REKLAMA
Justyna Golonko, jk
REKLAMA