Piotr Gliński o rekonstrukcji fortepianu Chopina: niewiele tych artefaktów pozostało

Rekonstrukcja fortepianu Fryderyka Chopina to bardzo symboliczne wydarzenie, bo ktoś kiedyś chciał ten fortepian zbrukać, zniszczyć, a my robimy to, co instytucje kultury powinny robić; odtwarzamy - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. 

2018-03-15, 14:58

Piotr Gliński o rekonstrukcji fortepianu Chopina: niewiele tych artefaktów pozostało

W Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dot. koncertu galowego Warszawski Fortepian Chopina, który odbędzie się w sobotę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz wystawy Fortepiany Chopina. W konferencji uczestniczyli wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, prezes TVP Jacek Kurski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Stanisław Leszczyński oraz dr Artur Szklener dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. 

- To jest bardzo symboliczne wydarzenie, to jest w zasadzie wielkie wydarzenie, bo ktoś kiedyś chciał ten fortepian zbrukać, zniszczyć, a my robimy to, co instytucje kultury powinny robić, co odpowiedzialne państwo powinno robić; odtwarzamy fortepian kultury i pokazujemy tym także, że kultura jest w zasadzie najważniejsza dla narodu, dla naszego państwa, bez kultury byśmy nie istnieli - powiedział dziennikarzom Gliński. 

Pytany w trakcie konferencji na ile sięganie do źródeł, obcowanie z oryginalnym brzmieniem instrumentu z epoki wpływa na to jak wygląda kultura państwa polskiego w dziedzinie dziedzictwa narodowego, odpowiedział: "oczywiście bardzo ważnym elementem dziedzictwa kulturowego, dziedzictwa narodowego są artefakty, obiekty oryginalne, ale w tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją także symboliczną - polskie dziedzictwo narodowe, dziedzictwo kulturowe oczywiście powinno być także realizowane, pamiętane, instytucjonalizowane właśnie poprzez dbałość o fakty materialne i obiekty materialne i dlatego to jest takie ważne - podkreślił Gliński. 

- Jeszcze jest ten wymiar symboliczny, z symboliczną sceną opisaną w naszej literaturze z tym zniszczonym fortepianem Chopina, wyrzuconym na bruk i jakoś symbolicznie staramy się teraz podnieść to, co zostało zniszczone w wielu wymiarach - dodał. 

REKLAMA

Jak mówił, jest to także ważne w wymiarze dbałości o kulturę. - Cieszę się bardzo, że doszło do tej rekonstrukcji, skoro historia Polski była pełna niestety zniszczeń i pełna tragedii i dramatów, niewiele w gruncie rzeczy tych artefaktów pozostało, niewiele naszego materialnego dziedzictwa pozostało tutaj przecież obok na Okólniku spłonęło dziedzictwo literackie, spłonęła Biblioteka Polska, (...) a mimo tego kultura polska stoi na przyzwoitym poziomie, dbamy o to, aby odtwarzać to co utracone - zaznaczył szef MKiDN. 

- Dzięki zaangażowaniu różnych instytucji, coś w tej naszej kulturze wartościowego jest realizowane - podkreślił Gliński. 

Prezentacja zrekonstruowanego instrumentu należącego do rodziny Chopinów - fortepianu, który stał się tytułowym bohaterem wiersza Cypriana Kamila Norwida - odbędzie się w sobotę 17 marca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Wydarzenie uczci 188. rocznicę koncertu, który odbył się 17 marca 1830 r. w Teatrze Narodowym przy stołecznym placu Krasińskich. Wówczas na instrumencie firmy Buchholtz Chopin wykonał po raz pierwszy swój koncert fortepianowy f-moll. 

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej