Premier: cieszę się, że jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa

- Współpraca między Polską i Niemcami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie w kontekście nowej agendy, jak i m.in. wypracowania nowych ram finansowych - mówił w poniedziałek na konferencji po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel premier Mateusz Morawiecki.

2018-03-19, 20:48

Premier: cieszę się, że jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki o współpracy z Niemcami (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Premier poinformował, że pogratulował Angeli Merkel ponownego wyboru na stanowisko kanclerza Niemiec.

- Cieszę się, że kolejny raz Polska będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera, przyjaciela i że będziemy mogli razem kontynuować współpracę przy rozwiązywaniu problemów europejskich, bilateralnych i też w szerszej perspektywie. Cieszę się także, że jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa, o której mowa jest też w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu - mówił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska jest gotowa do wypełnienia polsko-niemieckiego partnerstwa zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim i międzynarodowym.

- Uważamy, że bliska współpracy między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie zarówno w kontekście nowej agendy po Brexicie po marcu 2019 r. jak również wypracowania nowych ram finansowych, też wspólnej polityki cyfrowej, polityki w zakresie bezpieczeństwa czy polityki przemysłowej - dodał premier.

REKLAMA

Sprawa Siergieja Skripala

- Mówiliśmy o oburzającym ataku, przy użyciu gazu chemicznego, jaki miał miejsce w Salisbury. Uzgodniliśmy, że Unia Europejska powinna dać stanowczą, a nie tylko symboliczną odpowiedź i oczekujemy od Unii, aby w konkluzjach po Radzie Europejskiej temat rosyjskiego ataku się również znalazł - relacjonował szef polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z niemiecką kanclerz.

Wśród tematów spotkania wymienił także "ostatnie działania protekcjonistyczne", które pojawiły się na świecie. Jak dodał, wspólnie z Merkel skomentowali je "jako coś niepokojącego".

Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego

- Z satysfakcją odnotowałem deklarowaną w (niemieckiej) umowie koalicyjnej wolę intensyfikacji współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Polska jest gorącym zwolennikiem wykorzystania tej formuły jako platformy rzeczywistych konsultacji najważniejszych punktów agendy. Liczymy, że wkrótce dojdzie do takiego spotkania - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, wspólnie z kanclerz bardzo wysoko ocenili współpracę gospodarczą i handlową obu krajów. - Ona jest niemal modelowa, można powiedzieć bardzo bliska - stwierdził szef polskiego rządu.

REKLAMA

- Obroty handlowe przekroczyły 100 mld euro, są rekordowe i cały czas rosną, bardzo zbliżają nasze gospodarki do siebie. Ta konwergencja między gospodarką polską a niemiecką - o wiele wyżej rozwinięta - (...) ale już ta konwergencja zachodzi - ocenił premier.

Dialog z KE

- Zapewniłem również panią kanclerz o naszej otwartości na dialog zarówno z Komisją (Europejską) jak i z instytucjami unijnymi w kontekście różnych debat, różnych dylematów, które teraz prowadzimy - powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu dodał, że w kontekście relacji dwustronnych rozmowa z kanclerz Niemiec dotyczyła m.in. różnych kwestii gospodarczych.

- Pani kanclerz (...) zaproponowała, żebyśmy może symbolicznie uczestniczyli w jakimś wspólnym wydarzeniu gospodarczym, co jeszcze bardziej podkreśli naszą wspólnotę interesów - podkreślił.

REKLAMA

Co z przyjmowaniem uchodźców?

- Podkreśliliśmy dzisiaj, że również Polska przyjmuje uchodźców; być może pod względem geograficznym są to inni uchodźcy, z innych regionów, ale Polska tutaj też wkłada swój wkład - mówiła Angela Merkel.

Jak dodała, Warszawa i Berlin zgadzają się co do potrzeby wzmocnienia Fronteksu oraz prowadzą "wspólne projekty poza UE, żeby zwalczać przyczyny migracji".

- To, że chcemy nielegalnym przemytnikom ukrócić proceder, to jest chyba oczywiste i dlatego też musimy zadbać o dobre perspektywy w tych krajach, z których przybywają dzisiaj do nas uchodźcy - oświadczyła niemiecka kanclerz.

Sytuacja na Ukrainie

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła na konferencji prasowej po rozmowach z Mateuszem Morawieckim, że Polska i Niemcy mają "zgodne stanowisko" w sprawie sytuacji na Ukrainie.

REKLAMA

- Niestety nie mamy bardzo widocznych postępów, jeśli chodzi o realizację porozumień mińskich - zaznaczyła Angela Merkel. Jak dodała, "będziemy nalegać", by to się zmieniło.

Wśród spraw, które łączą Warszawę i Berlin wymieniła również rozwój unii bankowej, wspólną politykę obrony, która - jak powiedziała - nie powinna być "skierowana przeciwko NATO", tylko je wzmacniać oraz stosunek do ceł i rozwiązań protekcjonistycznych.

Jak podkreśliła, Polska i Niemcy wspólnie opowiadają się za wolnym handlem, uważając, że jest on dla nich korzystny, a "protekcjonizm do niczego nie prowadzi".

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej