Czy zapora powstrzyma ASF? "Nie wiem czy płot wniesie tu jakąś znaczącą różnicę"
Sejmowa komisja rolnictwa omawiała kolejne propozycje walki ze skutkami afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Choroba jest śmiertelnym zagrożeniem dla pogłowia trzody chlewnej, niesie ze sobą także konsekwencje gospodarcze.
2018-03-21, 16:37
Na posiedzeniu komisji wiceszef resortu rolnictwa Jacek Bogucki przypomniał, że planowana jest budowa zapory mającej powstrzymać migrację dzików wzdłuż całej granicy wschodniej.
Czy blokady pomogą?
Ruch zarażonych zwierząt ograniczać mają również blokady wzdłuż tras szybkiego ruchu: "Jest rekomendacja dotycząca zamknięcia przepustów dla dzikiej zwierzyny wzdłuż autostrady A2 od Strykowa do Warszawy oraz A1 od Strykowa do Torunia. Zamykane mają być także przepusty nad autostradami. W przypadku A1 chodzi o odcinek Gdańsk-Toruń, wprowadzamy tam także monitoring termowizyjny" - wymieniał Jacek Bogucki.
Wirus pokonał Wisłę
W skuteczne działanie zapory nie wierzy poseł PSL Mirosław Maliszewski. Przypominał także, że wirus ASF utrzymuje się nie tylko na terenach przygranicznych, ale także na przykład w centrum Mazowsza: "Wirus niestety pokonał już o wiele mocniejszą barierę, barierę naturalną czyli rzekę Wisłę. Nie wiem czy płot wniesie tu jakąś znaczącą różnicę. Szczególnie znając zachowanie dzików oraz fakt, co są w stanie zrobić w celu poszukiwania żywności" - uzasadniał.
Do tej pory w Polsce potwierdzono ponad 1600 przypadków wirusa ASF u dzików w 4 województwach.
REKLAMA
PAP, ak, NRG
REKLAMA