IoT i AI, czyli jak załapać się na internetową rewolucję
Rozwój innowacyjnych firm ma być jednym z filarów rozwoju gospodarczego naszego kraju – wynika z Planu Morawieckiego. Technologie, które mogą wesprzeć i przyśpieszyć zmiany to internet rzeczy i sztuczna inteligencja.
2018-03-22, 09:05
Posłuchaj
Bartłomiej Michałowski z Instytutu Sobieskiego, autor raportu poświęconego tej kwestii mówi, że znalazła się w nim lista rekomendacji, żeby maksymalnie skorzystać zachodzących obecnie przemian w sieci. Jedną z nich jest sugestia dla rządu, by starał się wspierać rozwiązania z dziedziny IoT i sztucznej inteligencji.
- Proponujemy rządowi, by były to rozwiązania tworzone w naszym kraju. Te państwa i te firmy, które będą najszybciej dostarczały rozwiązania z obszaru tych dwóch technologii, najszybciej skorzystają z rewolucji technologicznej, która się teraz dokonuje - dodaje.
Bartłomiej Michałowski wskazuje, że te technologie te mogą się sprawdzać w wielu dziedzinach życia, na przykład w rolnictwie, gdzie przy ich wykrzystaniu można na bieżąco obserwować i kontrolować proces wegetacyjny.
Wszechstronne zastosowania
Partner EY Aleksander Poniewierski podkreśla znaczenie tych przemian i zwraca uwagę, że bez IoT i sztucznej inteligencji nie powstałby na przykład internetowy gigant Amazon. Technologie te znajdują zastosowanie m.in. w branży spedycyjnej i zdrowotnej, a także w telekomunikacji.
REKLAMA
Zdaniem eksperta technologie te doprowadzają do przemian całych procesów gospodarczych, ale też życia społecznego. Można sobie na przykład wyobrazić sytuację, że zamiast z lekarzem pierwszego kontaktu za kilka lat będziemy rozmawiać ze specjalnym czatbotem. Inna kwestia to przepisy prawa - według Aleksandra Poniewierskiego prawo nie powinno ograniczać rozwoju technologii, a jednocześnie za nim nadążać.
Duża szansa przed Polakami
Dziś, jeśli mowa i internecie rzeczy czy sztucznej inteligencji - mówią autorzy raportu –wszystkie kraje są mniej więcej w tym samym miejscu. Zatem i szanse są wyrównane. Szkoda byłoby je zaprzepaścić. Tym bardziej, że Polacy są społeczeństwem stosunkowo młodym i otwartym na technologiczne nowinki.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA