Zmiany projekcie ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym

Dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu - przewiduje projekt PiS dotyczący zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Według projektu, minister sprawiedliwości najpierw zasięga opinii kolegium sądu, a jeżeli ta jest negatywna - zwraca się do KRS.

2018-03-23, 10:55

Zmiany projekcie ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

Posłuchaj

Poseł PiS, Marek Ast, o projektowanych zmianach w projekcie ustawy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Z kolei Krajowa Rada Sądownictwa będzie mogła większością dwóch trzecich głosów odmówić zgody na odwołanie prezesa sądu - co jest wiążące dla ministra. Jeśli KRS nie zajmie stanowiska w tej sprawie w terminie 30 dni, to - jak dodano w przepisie - brak tego stanowiska nie będzie stał na przeszkodzie odwołaniu prezesa sądu przez ministra.


Opublikowany w piątek na stronie sejmowej projekt noweli zakłada też zrównanie wieku przejścia w stan spoczynku kobiet i mężczyzn sędziów do 65 lat. Jednocześnie pozostawiona została kobietom sędziom możliwość przejścia w stan spoczynku w wieku 60 lat.

Powiązany Artykuł

marek ast 1200.jpg
Marek Ast: nowelizacje ustaw ws. sądów powszechnych i SN gestem dobrej woli

Propozycja PiS stanowi też przyznanie prezydentowi w miejsce ministra sprawiedliwości kompetencji do mianowania asesorów. Prezydent ma uzyskać również uprawnienie do wyrażenia zgody na dalsze orzekanie przez sędziego po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat.

O założeniach projektu noweli poinformował w czwartek poseł PiS Marek Ast. Jeszcze tego samego dnia planowana nowelizacja została skierowana do biura legislacyjnego i biura analiz sejmowych w celu uzyskania opinii.

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej