"Do dziś polskie dziedzictwo na wschodzie Europy jest rozkradane i niszczone"
W wyniku II wojny światowej znajdujące się w Polsce dzieła sztuki znalazły się nie tylko na zachodzie, ale również na wschodzie Europy. W audycji Utracone, Odzyskane Joanna Aleksandra Biniszewska z Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej mówiła o rodzimych zbiorach, które pozostały na dawnych ziemiach Polski.
2018-03-31, 14:11
Posłuchaj
Po 1945 roku znajdujące się przed wojną w Polsce dzieła trafiały m.in. do moskiewskiego muzeum im. A. Puszkina. Tak było np. z „Sądem Ostatecznym” Hansa Memlinga, który do Polski wrócił w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Jak podkreślała na naszej antenie Joanna Aleksandra Biniszewska, przedwojenne polskie zbiory, na wschodzie Starego Kontynentu, znajdują się dziś nie tylko w Petersburgu czy Moskwie.
– Po wojnie były próby rewindykacji naszych zbiorów, które znajdują się obecnie na Ukrainie, Białorusi czy Litwie. Jednak wystarczyło, że druga droga strona zrobiła nieprzychylny gest, to od razu się wycofywaliśmy. A zbiory, które znajdują się za naszą dzisiejszą wschodnią granicą, są dziełami ewakuowanymi w 1939 roku. I z tej racji powinny do nas wrócić – wskazywała gość Polskiego Radia 24.
– Niedawno obchodziliśmy dwustolecie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Strona rządowa była zachwycona, ale nikt nie wspominał, że wrocławskie [przed wojną siedzibą był Lwów – przyp. red.] Ossolineum dziś liczy tylko około 15 procent przedwojennego stanu. Po wojnie wrócił m.in. rękopis „Pana Tadeusza”, ale pamiętajmy o tym, ile rzeczy, ściśle związanych z naszą historią, nie wróciło – mówiła Joanna Aleksandra Biniszewska, podkreślając, że do dziś polskie dziedzictwo na wschodzie Europy jest „rozkradane i niszczone”.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.
Polskie Radio 24/zz
Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 31.03.18
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA