100 lat ubezpieczeń społecznych

W tym roku obchodzimy nie tylko stulecie niepodległości Polski, ale także 100 lat ubezpieczeń społecznych w naszym kraju. Z tej okazji Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował mobilną wystawę, zatytułowaną "Rzeczpospolita Ubezpieczonych".

2018-04-11, 14:55

100 lat ubezpieczeń społecznych
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Wlodzimierz Wasyluk/EASTNEWS

Posłuchaj

Na temat historii ubezpieczeń społecznych - mówi w radiowej Jedynce, Magdalena Lewandowska z gabinetu Prezesa ZUS w rozmowie z Aleksandrą Tycner/ Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia
+
Dodaj do playlisty

Pierwsze prace nad stworzeniem polskiego systemu ubezpieczeń społecznych były prowadzone jeszcze w czasie I wojny światowej w 1917 roku. I chociaż polskie państwo dopiero odradzało się po 123 latach niewoli, to powstałe  wówczas ustawodawstwo dotyczące ubezpieczeń należało do najnowocześniejszych w Europie. 

- Polska była pod zaborami a więc obowiązywały u nas trzy różne systemy. Pierwsze prace nad systemem ubezpieczeń w Europie to dopiero lata 80-te XIX wieku. A pierwsze ustawy wprowadził kanclerz Otto von Bismarck - mówi Magdalena Lewandowska z gabinetu prezesa ZUS w radiowej Jedynce w rozmowie z Aleksandrą Tycner. 

Co można obejrzeć na wystawie?

Na wystawie "Rzeczpospolita Ubezpieczonych", zorganizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z tej okazji, udało się zgromadzić bardzo wiele ciekawych dokumentów m.in. świadectwo moralności. - To był dokument wymagany przy zatrudnieniu w ubezpieczalniach społecznych ale nie tylko. W większości urzędów państwowych od kandydata na urzędnika wymagano takiego dokumentu - mówi Magdalena Lewandowska. 

Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych powstał co prawda dopiero w 1934 roku, ale skupiał się nie tylko na samej działalności ubezpieczeniowej. - Nie tylko na poborze składem ale prowadził szeroko akcję edukacyjną. Edukacja dotyczyła higienicznego trybu życia - dodaje. 

REKLAMA

- Działania prewencyjne ZUS w tamtym czasie to między innymi również organizowanie wystaw higienicznych - dodaje Magdalena Lewandowska. Np. przeciwdziałania alkoholizmowi, walka z chorobami zakaźnymi, unikanie wypadków przy pracy. 

Na wystawie "Rzeczpospolita Ubezpieczonych" znajdują się także  materiały ilustrujące okres okupacji, powojenny aż do dziś. 

Obecnie wystawę można oglądać w Poznaniu. Do 20 kwietnia jest prezentowana  na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Warto dodać, że Polska jako jedno z pierwszych państw w Europie wprowadziła ubezpieczenia od bezrobocia. Wówczas miały je jeszcze Austria, Niemcy i Włochy. Wystawie towarzyszy wydawnictwo "Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce."

Aleksandra Tycner, kw 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej