Koszty pracy w Polsce: jak dojść do średniej unijnej?

Koszty w pracy w Polsce są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Statystycznie wynoszą 9 euro 40 centów za godzinę czyli nieco ponad jedną trzecią średniej unijnej, która jest na poziomie 26 euro i 80 centów. Tak wynika z danych Eurostatu za 2017 rok.

2018-04-11, 20:21

Koszty pracy w Polsce: jak dojść do średniej unijnej?
W lutym 2019 r. wskaźnik bezrobocia był taki sam jak w styczniu i wyniósł 6,1 proc.Foto: Shutterstock.com/PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT

Posłuchaj

Dlaczego wciąż jesteśmy w unijnym ogonie jeśli chodzi o zarobki - wyjaśniają eksperci w radiowej Jedynce w materiale Piotra Wardziaka/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

Dlaczego wciąż jesteśmy tu w unijnym ogonie i jakie są perspektywy poprawy tak by znaleźć się chociaż w środku tej stawki?

- Polacy są w tym na szóstej pozycji od końca. Mniej od nas zarabiają Bułgarzy, Rumuni, Litwini, Łotysze i Węgrzy. Więcej m.in. Chorwaci, Słowacy, Czesi i Słoweńcy. Koszty pracy obejmują pensje i premie oraz koszty pozapłacowe czyli składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne płacone przez pracodawców. Rok wcześniej ta godzinowa stawka dla Polski wynosiła 8 euro i 60 centów, czyli mamy wzrost o niecałe 9 procent

- Płace w Polsce rosną, ale rosną bardzo nierównomiernie  - podkreśla ekspert OPZZ Piotr Szumlewicz w radiowej Jedynce w rozmowie z Piotrem Wardziakiem.  

Koszty pracy w ciągu minionego roku najbardziej wzrosły w Rumuni i Bułgarii - odpowiednio o 15 i 12 procent. O ponad 4 procent spadły natomiast w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

- Przy dobrej koniunkturze gospodarczej dojście do średniej unijnej zajmie nam przynajmniej kilkanaście lat - przewiduje analityk Domu Maklerskiego mBanku Rafał Sadoch.

Związkowcy jednak zwracają uwagę, że koszty pracy wynoszą u nas niecałe 40 procent średniej unijnej a wydajność ponad 60 procent tej średniej. Gdyby więc wyrównać pensje brutto do wydajności powinny one wzrosnąć przynajmniej o połowę.

Najwyższe koszty pracy zanotowano w: Danii (42,5 euro), Belgii - ponad 39 euro i Luksemburgu ponad 37 euro.

 Piotr Wardziak, kw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej