Młode firmy odnajdują się na GPW. Debiut na parkiecie szansą na rozwój

Spółki gamingowe, medyczne i high tech - to często inwestorskie strzały w dziesiątkę. Warszawska giełda coraz częściej dla początkujących firm staje się sposobem na zdobycie kapitału. W zeszłym roku zadebiutowało na niej 27 spółek. Większość na tzw małym parkiecie - który często jest dla nich rynkową trampoliną.

2018-04-18, 17:32

Młode firmy odnajdują się na GPW. Debiut na parkiecie szansą na rozwój
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Młode firmy odnajdują się na GPW. Debiut na parkiecie szansą na rozwój (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

W zeszłym roku za sznurek słynnego dzwonka przy Książęcej pociągnęło 27 spółek. Większość debiutowała na NewConnect - czyli parkiecie, na którym ma poznać zasady giełdowej gry. Na Rynek Główny przeszło dotychczas 70 giełdowych maluchów.

Debiut na giełdzie ma sens

GPW liczy na kilkanaście takich przejść w tym roku. Jak mówi Dariusz Mejszutowicz, wicedyrektor Działu Rozwoju Biznesu i Rynków, giełdowy debiut to możliwość zrealizowania ambitnych projektów. Dzięki temu firmy mogą wyemitować akcję i pozyskać inwestorów, a zatem uzyskać dostęp do kapitału niezbędnego do rozwoju. W inny sposób takie środki trudno by było im by zdobyć, bo banki niechętnie pożyczają pieniądze na takie projekty.

Spółki gamingowe na topie

Choć obrotom na warszawskiej giełdzie daleko jeszcze do największych parkietów, to u nas szczególnie mocne są tzw. spółki gamingowe - tu jesteśmy europejskim numerem jeden. Oprócz tego na GPW dobrze rozwija się też branża nowych technologii i biotechnologii.
 
Wielką popularnością cieszą się gry typu free2play, w których większość funkcji jest darmowa, ale można też wykupić dodatkowe opcje. Niektóre gry biją rekordy popularności także wśród kobiet - mówi Marcin Kwaśnica, prezes Cherrypick Games, spółki która lada dzień chce przejść na rynek główny. Jak wskazuje, rocznie w Polsce powstaje kilkadziesiąt firm zajmujących się grami, a do tego w naszym kraju nie brakuje utalentowanych ludzi. Dzięki temu - dodaje - ten rynek się rozwija.

Zdrowie też jest trendy na GPW

 
Dobre wyniki odnotowują też firmy z branży medycznej. Zdaniem Bogusława Sieczkowskiego - wiceprezesa Selvity - to efekt niszy, która do niedawna była nieodkryta.
 
- Ten prozdrowotny trend też ma znaczenie, ale ważniejsze jest to, że dojrzewamy jako społeczeństwo, a najważniejsze - że ten sektor był praktycznie nieobecny. Przy starcie z tak niskiej bazy dzieją się spektakularne rzeczy - zaznacza.
 
Według najnowszych zestawień Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie gromadzi ponad 470 spółek i jest wyceniana na ponad bilion 300 miliardów złotych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej