Egzamin gimnazjalny 2018: matematyka i przedmioty przyrodnicze [PYTANIA, ARKUSZE, NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE]
W drugim dniu egzaminów gimnazjalnych uczniowie zmierzyli się z zadaniami z części matematyczno-przyrodniczej. W związku z reformą edukacji jest to przedostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego. Przystąpiło do niego prawie 350 tysięcy uczniów.
2018-04-19, 16:58
Posłuchaj
Na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie III klas gimnazjów najpierw dostali blok zadań z nauk przyrodniczych, czyli biologii, chemii, fizyki i geografii. Były między innymi pytania o roślinę - rdestnicę, czy środowisko przyrodnicze Japonii. Do tego wzory i pierwiastki. Następnie - po przerwie - rozwiązywali zadania z matematyki. Były funkcje, geometria i obliczanie mediany.
Arkusz egzaminacyjny dla uczniów bez niepełnosprawności - przedmioty przyrodnicze
- Mogło być gorzej, ale nie jest źle - mówił po wyjściu z sali jeden uczniów z Gimnazjum nr 2 w Warszawie i dodał, że na matematyce trzeba było obliczyć objętość graniastosłupów, medianę i zbiór funkcji.
- W drugim zadaniu w części przyrodniczej było zdjęcie lemura katta i trzeba było zaznaczyć co umożliwia zaklasyfikowanie go do ssaków - to, że ma palce, cztery kończyny, ogon, czy ucho zewnętrzne. Na tym pytaniu wiele osób poległo - mówiła inna gimnazjalistka.
REKLAMA
- Chemia była trudna, bo było dużo wzorów, a fizyka - łatwa. Było na przykład zadanie z wózkiem widłowym i trzeba było obliczyć w ile sekund wyniesie ten wózek na daną odległość - relacjonował kolejny gimnazjalista.
W środę uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej. W piątek będą mieli egzamin z języka obcego.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wyjaśnił, że część z matematyki będzie sprawdzana w systemie e-oceniania. Polega ono na tym, że wszystkie prace i rozwiązania uczniów są skanowane i przesyłane do egzaminatora pracującego w domu. Ten ocenia prace przy pomocy specjalnej aplikacji zainstalowanej na swoim komputerze.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w tym tygodniu, to będzie go pisał w drugim terminie w czerwcu. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
REKLAMA
Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Powtórka egzaminu w celu poprawy wyniku nie jest możliwa.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 15 czerwca.
mg
REKLAMA