Powstanie analiza finansowa lotniska w Modlinie
Zgromadzenie wspólników spółki zarządzającej lotniskiem w Modlinie podjęło decyzję, że powstanie analiza finansowa, która pokaże możliwości rozbudowy portu. Poinformował o tym szef spółki Porty Lotnicze Mariusz Szpikowski.
2018-04-19, 13:23
Posłuchaj
W tej chwili jedynym przewoźnikiem latającym z Modlina jest Ryanair. Lotnisko obsługuje około trzech milionów pasażerów w ciągu roku.
Prezes Polskich Portów Lotniczych, które są jednym z czterech udziałowców lotniska Mariusz Szpikowski mówił, że analiza pokaże, czy jest sens modernizacji portu. Zapewnił jednocześnie, że nie dąży do likwidacji lotniska w Modlinie.
Modlin potrzebuje rozbudowy
Analizę sporządzi firma ARUP. Jej eksperci są autorami analizy, z której wynika, że lotnisko pomocnicze dla Warszawy powinno powstać w Radomiu, a nie w Modlinie.
Dziś reprezentujący firmę Ireneusz Kołodziej zaznaczył, że podwarszawski port trzeba gruntownie zmodernizować, by mógł przyjąć większą liczbę pasażerów. Jedną z większych inwestycji powinna być budowa drugiej drogi startowej, na północ od istniejącej. Konieczna byłaby też modernizacja i rozbudowa terminala pasażerskiego i zaplecza technicznego.
REKLAMA
Droga modernizacja
Z wcześniejszych analiz wynika, że modernizacja portu w Modlinie pochłonęłaby ponad miliard złotych. Po rozbudowie powinno być 30 stanowisk odprawy i 15 - 20 wyjść do samolotów. Potrzeba jest także nowa droga startowa, oraz nowe płyty postojowe, na których powstałyby stanowiska postojowe dla samolotów. Aby lotnisko spełniało swoją rolę, powinno rocznie obsługiwać 8-10 milionów pasażerów rocznie.
By rozbudowa była możliwa, potrzebna jest także nowa decyzja środowiskowa, która dopuściłaby zwiększony ruch. Analiza ma być gotowa w ciągu sześciu tygodni.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md
REKLAMA
REKLAMA