75. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Warszawa miastem dwóch powstań"

- Mamy piękną, wspólną historię polsko-żydowską. To właśnie stosunek Polaków do Żydów wyróżniał nas przez setki lat – powiedział w Debacie Dnia Antoni Trzmiel (Do Rzeczy). O relacjach polsko-żydowskich w kontekście obchodów 75-lecia wybuchu powstania w getcie warszawskim rozmawiali także Agnieszka Burzyńska (Fakt), Witold Gadowski (Sieci Prawdy) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).

2018-04-19, 18:00

75. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Warszawa miastem dwóch powstań"

Posłuchaj

19.04.18 Agnieszka Burzyńska, Antoni Trzmiel, Witold Gadowski i Marek Tejchman o powstaniu w getcie warszawskim.
+
Dodaj do playlisty

Dziś w Warszawie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz m.in. przedstawicieli rządu oraz ambasador Izraela, odbyły się główne uroczystości 75-lecia wybuchu powstania w getcie warszawskim.

„Pochylamy nisko głowę przed bohaterstwem powstańców z getta warszawskiego, przed ich męstwem, determinacją i odwagą. Zginęli, walcząc za godność, za wolność, ale walcząc także i za Polskę, bo byli polskimi obywatelami” – mówił podczas obchodów Andrzej Duda. Punktualnie w południe w stolicy rozległy się syreny dla upamiętnienia rocznicy.

Jak podkreśliła Agnieszka Burzyńska, cieszy fakt, że dzień 19 kwietnia zaistniał w świadomości Warszawiaków. - To miasto dwóch powstań, nie tylko Powstania Warszawskiego – zauważyła. Dodała, że relacja polsko-izraelskie nie są proste. - Ci ludzie mają swoje wspomnienia, mają złe wspomnienia. Wszyscy ci, którzy wyjechali do Izraela – stwierdziła.

Z kolei Antoni Trzmiel zaznaczył, że Polacy i Żydzi mają piękną, wspólną historię. - Nie prześladowaliśmy ich. To właśnie tutaj Żydzi czuli się świetnie. To my ich wsparliśmy bronią podczas powstania w getcie warszawskim. Armia Krajowa pod brutalną okupacją niemiecką, wyraźnie stanęła po stronie żydowskiej – tłumaczył.

Marek Tejchman zaznaczył z kolei, że 19 kwietnia to radosny dzień dla Izraela. - Izrael świętuje dziś swoją niepodległość i opiera ją właśnie o tradycje powstania w getcie. Tradycja powstania w getcie jest bowiem tradycją czynu, tradycją walki, pod którą Izrael chce się podpisywać, na podstawie której chce budować swoją świadomość. Po tym dniu jednak wrócimy niestety do sytuacji, w której będzie problem w relacjach polsko-żydowskich – prognozował Tejchman.

REKLAMA

Do niedawnego sporu na linii Polska-Izrael odniósł się także Witold Gadowski. - Opowiadanie o tym, że ponosimy współodpowiedzialność za Holocaust jest bezsensowne, nie podstaw w historii – podsumował.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 19.04.18

Godzina emisji: 17:10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej