Protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Komentarze publicystów
Od piątku w resorcie rodziny i pracy trwają prace nad projektem w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych; zostanie on przygotowany najszybciej, jak to możliwe - mówiła w sobotę wicepremier Beata Szydło. Zaapelowała do osób protestujących w Sejmie o zaufanie i powrót do domów. O proteście opiekunów osób z niepełnosprawnością mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Karolina Zioło-Puzuk (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Maciej Kożuszek („Gazeta Polska Codziennie”) i Antoni Trzmiel (TVP).
2018-04-21, 13:30
Posłuchaj
Według Karoliny Zioło-Puzuk trzeba zacząć myśleć o problemach osób z niepełnosprawnością kompleksowo. - Nie ma żadnego aspektu życia tych ludzi, który jest łatwy. Opiekunowie powinni dostać więcej pieniędzy, ale powinni też mieć możliwość pracy na pół etatu. Opiekunom osób z niepełnosprawnością obietnice składa się od momentu urodzenia dziecka. I nigdy te obietnice nie zostają spełnione, to problem całego ich życia. Nie widzimy osób z niepełnosprawnością w naszej przestrzeni publicznej – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Zdaniem Antoniego Trzmiela proces zmian musi trwać. - Opiekunowie osób z niepełnosprawnością ciężko pracują, często po 18-20 godzin dziennie. Te dwa lata rządów PiS to ogrom pracy nad opieką. Problemem polskiej polityki jest akcyjność. Nie ma długotrwałego myślenia. Protesty powodują, że nagle oczy kamer zwracają się w stronę problemu i próbujemy coś zrobić, a potem to zamiera. System pomocy zdrowotnej kuleje, to największe wyzwanie przed każda władzą po 1989 roku – powiedział publicysta.
W audycji Podsumowanie Tygodnia była też mowa o zakupie kolekcji Czartoryskich za 100 mln euro. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie oświadczył w czwartek, że z punktu widzenia bezpieczeństwa kolekcji Książąt Czartoryskich jej zakup przez państwo polskie jest najlepszym rozwiązaniem, a jego zasadność nie budzi najmniejszych wątpliwości.
REKLAMA
W ocenie Macieja Kożuszka wokół zakupu kolekcji Czartoryskich robi się niepotrzebną aferę. – Pojawia się kwestia ceny – nie do końca precyzyjne jest porównywanie cen obrazów. Skoro fundacja była na skraju upadłości, to nic nie stało na przeszkodzie, by obraz sprzedać. Zgadzam się, że kolekcja powinna być w posiadaniu Polski – powiedział dziennikarz.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Kossowski.
Polskie Radio 24/PAP/IAR
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 21.04.2018
Godzina emisji: 12:15
REKLAMA