Protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Komentarze publicystów

Od piątku w resorcie rodziny i pracy trwają prace nad projektem w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych; zostanie on przygotowany najszybciej, jak to możliwe - mówiła w sobotę wicepremier Beata Szydło. Zaapelowała do osób protestujących w Sejmie  o zaufanie i powrót do domów. O proteście opiekunów osób z niepełnosprawnością mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Karolina Zioło-Puzuk (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Maciej Kożuszek („Gazeta Polska Codziennie”) i Antoni Trzmiel (TVP).

2018-04-21, 13:30

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Komentarze publicystów

Posłuchaj

21.04.2018 Karolina Zioło-Puzuk, Maciej Kożuszek i Antoni Trzmiel o proteście opiekunów osób niepełnosprawnych.
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Według Karoliny Zioło-Puzuk trzeba zacząć myśleć o problemach osób z niepełnosprawnością kompleksowo. - Nie ma żadnego aspektu życia tych ludzi, który jest łatwy. Opiekunowie powinni dostać więcej pieniędzy, ale powinni też mieć możliwość pracy na pół etatu. Opiekunom osób z niepełnosprawnością obietnice składa się od momentu urodzenia dziecka. I nigdy te obietnice nie zostają spełnione, to problem całego ich życia. Nie widzimy osób z niepełnosprawnością w naszej przestrzeni publicznej – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.


Karolina Zioło-Puzuk (L), Maciej Kożuszek (Ś) i Antoni Trzmiel (P), foto: PR24 Karolina Zioło-Puzuk (L), Maciej Kożuszek (Ś) i Antoni Trzmiel (P), foto: PR24

Zdaniem Antoniego Trzmiela proces zmian musi trwać. - Opiekunowie osób z niepełnosprawnością ciężko pracują, często po 18-20 godzin dziennie. Te dwa lata rządów PiS to ogrom pracy nad opieką. Problemem polskiej polityki jest akcyjność. Nie ma długotrwałego myślenia. Protesty powodują, że nagle oczy kamer zwracają się w stronę problemu i próbujemy coś zrobić, a potem to zamiera. System pomocy zdrowotnej kuleje, to największe wyzwanie przed każda władzą po 1989 roku – powiedział publicysta.

W audycji Podsumowanie Tygodnia była też mowa o zakupie kolekcji Czartoryskich za 100 mln euro. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie oświadczył w czwartek, że z punktu widzenia bezpieczeństwa kolekcji Książąt Czartoryskich jej zakup przez państwo polskie jest najlepszym rozwiązaniem, a jego zasadność nie budzi najmniejszych wątpliwości.

REKLAMA

W ocenie Macieja Kożuszka wokół zakupu kolekcji Czartoryskich robi się niepotrzebną aferę. – Pojawia się kwestia ceny – nie do końca precyzyjne jest porównywanie cen obrazów. Skoro fundacja była na skraju upadłości, to nic nie stało na przeszkodzie, by obraz sprzedać. Zgadzam się, że kolekcja powinna być w posiadaniu Polski – powiedział dziennikarz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Kossowski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 12:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej