Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą odzyskanie pieniędzy z błędnego przelewu

- Ustawa ułatwi życie wielu ludziom w Polsce i umożliwi wyjście z wielu trudnych sytuacji i dramatów – powiedział prezydent Andrzej Duda podpisaując ustawę o usługach płatniczych.

2018-04-27, 12:47

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą odzyskanie pieniędzy z błędnego przelewu

Posłuchaj

24.04.18 Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą odzyskanie pieniędzy z błędnego przelewu
+
Dodaj do playlisty

Projekt w tej sprawie powstał blisko rok temu dzięki współdziałaniu Kancelarii Prezydenta i Rzecznika Finansowego. Niespełna 2 tygodnie temu ustawa została przyjęta jednogłośnie przez Senat. Nowe przepisy regulują przypadki, gdy klienci nie mogli uzyskać od banków danych osób, którym błędnie przelali pieniądze. W efekcie, zwrot pieniędzy z błędnie wykonanego przelewu zależał jedynie od dobrej woli osoby, która te środki nienależnie otrzymała.

Od 2011 roku, po dostosowaniu ustawy do unijnych przepisów pozwalających na przyspieszenie księgowania transakcji, banki lub SKOK-i, przyjmując przelewy, były zobowiązane sprawdzić wyłącznie unikatowy identyfikator, czyli najczęściej numer konta, a nie, jak wcześniej, także nazwę lub nazwisko odbiorcy.

- Do tej pory, nawet jeśli ktoś podał prawidłowe dane odbiorcy, ale pomylił się wpisując unikatowy identyfikator, czyli numer rachunku bankowego, dostawca przelewał podaną kwotę. Jedyne zastrzeżenie jakie bank mógł zgłosić to sytuacja, w której od strony technicznej podany numer rachunku się nie zgadzał. Nowa ustawa obliguje banki do tego, aby przekazał informację temu, kto nienależnie otrzymał pieniądze i udostępnił jego dane temu kto się pomylił, w celu dochodzenia omyłkowo wysłanych środków – tłumaczył prezydent.

Ustawa przewiduje zatem, że właściciel konta, na które trafiła błędna wpłata, natychmiast otrzyma od banku informację, że to nie jego pieniądze. Nowe prawo wprowadza też możliwość egzekucji tych środków, jeśli błędny adresat nie będzie chciał ich dobrowolnie oddać. Banki będą musiały udostępnić dane personalne takiej osoby.

REKLAMA

Ponadto, dostawcy usług płatniczych będą zobowiązani do prowadzenia rachunku zwrotu. Chodzi o rachunki techniczne - specjalnego przeznaczenia lub rachunki zwrotu generowane każdorazowo w sytuacji uruchomienia procedury zwrotu środków.  Ustawa, którą podpisał prezydent, wejdzie w życie 3 miesiące od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24/km

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 27.04.18

Godzina emisji: 12.03


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej