2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jego celem jest umacnianie poczucia jedności wszystkich rodaków i pomoc w zachowaniu świadomości narodowej. O życiu Polaków zagranicą mówiła redaktor Polskiego Radia, Edyta Poźniak.

2018-05-02, 12:11

2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Atenach. Foto: Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej/CC

Posłuchaj

02.05.2018 Edyta Poźniak o życiu Polonii.
+
Dodaj do playlisty

Najliczniejsza grupa emigracji i osób polskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych - 10 milionów. Inne duże skupiska są w Brazylii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Polacy mieszkają między innymi na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Konstytucyjnym opiekunem diaspory jest marszałek Senatu. Szczególna rola izby wyższej w podtrzymywaniu tożsamości narodowej Polaków mieszkających na obczyźnie, wywodzi się z międzywojennej tradycji patronowania wychodźstwu.

Polonią określa się polskich emigrantów oraz ich potomków. Natomiast osoby mieszkające na terenach, które w przeszłości należały do Rzeczpospolitej, a w wyniku zmiany granic znalazły się poza nią, uznaje się za Polaków. I tak mówimy: Polacy na Litwie czy Polacy na Ukrainie.

Święto zostało ustanowione w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich dorobek i wkład w odzyskaniu przez kraj niepodległości. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Uchwała z 2002 roku określa politykę państwa wobec Polaków przebywających za granicą. Mówi o zapewnieniu im praw mniejszości narodowej, rozwijaniu ojczystego języka i promowaniu polskiej kultury.

Jak żyją Polacy w USA? 

REKLAMA

Wśród Polonii, dużą grupę stanowią osoby, które pozostały na terenach wschodnich po przesunięciu granic państwa. Inni – współcześni emigranci – tworzą Polonię w krajach Zachodu. W opinii Pawła Piekarczyka to, jak Polacy znaleźli się poza granicami kraju wpływa na ich sytuację. – Inaczej żyją Polacy tam gdzie odstąpiła ich Rzeczpospolita czyli: Litwa, Łotwa, Białoruś, Rosja czy Ukraina, a inaczej w krajach, gdzie Polacy pojawili się jako emigranci np. w Niemczech, RPA, czy USA – powiedział gość audycji.

Największą diasporą stanowi zaś Polonia amerykańska. W 2012 roku w samych Stanach Zjednoczonych ponad 9,6 mln osób zadeklarowało polskie pochodzenie. – Ludzie wyjeżdżali z Polski, ponieważ tam dało się żyć – tłumaczył gość audycji. - To nie były wyjazdy po to, aby stać się bogatym i zamożnym człowiekiem, ale po podstawową godność życia. W Polsce dało się osiągnąć sukces materialny, ale w USA wymagało to dużo mniej wysiłku – powiedział Paweł Piekarczyk.

Z okazji Dnia Polonii Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz złożył życzenia wszystkim Polakom, żyjącym poza granicami kraju. "Dzień Polonii i Polaków to wyraz uznania dla naszych Rodaków, dbających o  zachowanie polskości i łączności z Ojczyzną, o podtrzymywanie i upowszechnianie na świecie naszej tradycji i dorobku kulturowego"- mówi Jacek Czaputowicz na nagraniu video zamieszczonym w mediach społecznościowych.

"Jesteście Państwo ambasadorami polskich spraw, a państwa wysiłki zasługują na szczególne wsparcie ze strony środowisk rządowych"- dodaje minister.   

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 02.05.2018

Godzina emisji: 10:37; 13:45

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej