Komisja Europejska zaakceptowała projekt nowego budżetu, dobre informacje dla Polski
Komisja Europejska zaakceptowała projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027. Wydatki unijne wyniosą łącznie niecałe 1,3 biliona euro. Komisarze wprowadzili jeszcze zmiany do ustaleń szefów gabinetów. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że Polska otrzyma o około 8 do 10 miliardów mniej niz w poprzedniej perspetywie. Cięcia budżetu dla Polski są zdecydowanie niższe niz pierwotnie informowano.
2018-05-02, 18:17
Posłuchaj
Na spójność gospodarczą i społeczną przewidziano 373 miliardy euro, na politykę rolną, włączając płatności i pieniądze na rozwój obszarów wiejskich, a także na rybołówstwo przewidziano 372 miliardy euro. Będą cięcia w polityce spójności i w rolnictwie w całej Unii, ale mniejsze niż ogłaszano - kilkuprocentowe w porównaniu z obecnym budżetem.
Oszczędności są związane z Brexitem i brakiem brytyjskiej składki do unijnego budżetu wynoszącej rocznie około kilkunastu miliardów euro oraz z nowymi celami - polityką migracyjną i obronną.
Podziału pieniędzy na poszczególne kraje, czyli tak zwanych kopert narodowych, jeszcze nie ma, bo będą one znane dopiero wtedy, kiedy Komisja ustali kryteria przyznawania unijnych funduszy.
Powiązany Artykuł
Sukces rządu w Brukseli. Będzie więcej pieniędzy na rolnictwo i rozwój
Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że licząc szacunkowo na podstawie obecnych kryteriów z drobnymi korektami, Polska ma otrzymać od ośmiu do dziesięciu miliardów euro mniej. Dziś Komisja poinformowała, że dominującym kryterium ma być, tak jak obecnie, dochód narodowy brutto, na czym zależało Polsce.
Ale Komisja dodaje, że pod uwagę brane będą też: poziom zatrudnienia, kwestie klimatyczne oraz przyjmowanie i integracja migrantów.
REKLAMA
W obecnym budżecie na lata 2014-2020, licząc w cenach bieżących, Polska ma otrzymać 82 miliardy euro z polityki spójności oraz 31 miliardów euro z polityki rolnej.
ms
REKLAMA